Trwa ładowanie...
d4i6lkq

MSZ: w Londynie o wyzwaniach stojących przed NATO (komunikat)

...

d4i6lkq
d4i6lkq

26.03. Warszawa - MSZ informuje:

- Kryzys rosyjsko-ukraiński nie jest jedynie problemem bezpieczeństwa z perspektywy Ukrainy. Należy go postrzegać przez pryzmat bezpieczeństwa całego obszaru euroatlantyckiego. - powiedział podsekretarz stanu Bogusław Winid na konferencji upamiętniającej 15. rocznicę przystąpienia Polski do NATO. Konferencja, która odbyła się 26 marca, została zorganizowana przez ambasadę RP w Londynie we współpracy z londyńskim think-tankiem Royal United Services Institute (RUSI) oraz ambasadami pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) - Czech, Węgier i Słowacji.

- Sposób, w jaki NATO podejdzie do kryzysu na Ukrainie, będzie miał wpływ nie tylko na przyszłość Sojuszu, ale także na przyszłą architekturę bezpieczeństwa w Europie oraz w Ameryce. - zwrócił uwagę wiceminister Winid. Dyskusja panelowa poświęcona była aktualnym i przyszłym wyzwaniom stojącym przed Sojuszem Północnoatlantyckim. Wiceszef polskiej dyplomacji zaznaczył, że podczas najbliższego szczytu NATO, którego gospodarzem będzie Wielka Brytania powinny zapaść decyzje w sprawie długoterminowych konsekwencji kryzysu rosyjsko-ukraińskiego dla NATO. W panelu wzięli także udział: wiceminister spraw zagranicznych Węgier Zsolt N,meth, wiceminister spraw zagranicznych Słowacji Peter Burian oraz wiceminister spraw zagranicznych Czech i były dyrektor Praskiego Instytutu Studiów nad Bezpieczeństwem (Prague Security Studies Institute) Jiri Schneider.

Wiceminister Bogusław Winid, wraz z partnerami z V4, spotkał się również z ministrem ds. europejskich w brytyjskim MSZ Davidem Lidingtonem. Dyskusja ministrów poświęcona była współpracy państw V4 z Wielką Brytanią na forum NATO oraz sytuacji na Ukrainie. Podczas pobytu w Londynie wiceszef polskiej dyplomacji złożył także wizytę w Instytucie Sikorskiego. To polska placówka kulturalna, której działalność koncentruje się na gromadzeniu, udostępnianiu i opiece nad archiwami polskiego rządu na uchodźstwie i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

d4i6lkq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i6lkq