Trwa ładowanie...
d3baygu
d3baygu

MTBiGM ws. ustawy dot. kredytów mieszkaniowych (komunikat)

...
Share
d3baygu

18.12. Warszawa - MTBiGM informuje:

28 grudnia br. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych.

Ustawa z dnia 9 listopada 2012 r. o zmianie ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych została ogłoszona w Dzienniku Ustaw 14 grudnia br. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia - oznacza to, że wejdzie w życie 28 grudnia br.

d3baygu

Nowelizowana ustawa z dnia 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii mieszkaniowych (Dz. U. Nr 119, poz. 1115, z późn. zm.) zawiera rozwiązania służące udzieleniu pomocy państwa w spłacie długoterminowych kredytów zaciągniętych przez spółdzielnie mieszkaniowe do dnia 31 maja 1992 r.

Pomoc państwa w spłacie kredytów wskazanych w ustawie stanowi jedną z podstawowych form zobowiązań przyjętych przez państwo w obszarze mieszkalnictwa w związku z przemianami, jakie towarzyszyły transformacji gospodarczej (obok refundacji bankom wypłacanych premii gwarancyjnych z tytułu systematycznego oszczędzania na mieszkanie) w okresie PRL.

Ustawa wydłuża, do dnia 31 grudnia 2017 r., termin w jakim kredytobiorca może dokonać całkowitej spłaty kredytu wraz z częścią skapitalizowanych i przejściowo wykupionych odsetek, uzyskując możliwość złożenia wniosku o umorzenie pozostałej kwoty zadłużenia, w tym możliwość całkowitego rozliczenia się z zaciągniętego w przeszłości zobowiązania kredytowego. Jednocześnie kredytobiorcy przysługiwać będzie dodatkowo roszczenie o uzyskanie prawa własności zadłużonego mieszkania.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d3baygu

Podziel się opinią

Share
d3baygu
d3baygu