Trwa ładowanie...
d39e6tt

Na GPW spadki; korekta może być kontynuowana (analiza)

28.01. Warszawa (PAP) - Poniedziałkowa sesja na GPW przebiega pod znakiem spadków pomimo stosunkowo spokojnych notowań na innych rynkach europejskich. Analitycy wskazują na słabość...

Share
d39e6tt

28.01. Warszawa (PAP) - Poniedziałkowa sesja na GPW przebiega pod znakiem spadków pomimo stosunkowo spokojnych notowań na innych rynkach europejskich. Analitycy wskazują na słabość warszawskiego parkietu i spodziewają się kontynuacji korekty spadkowej.

"Dzień jest spokojny, na rynkach niewiele się dzieje. Większość indeksów jest dziś stabilna. Polski rynek jest na tym tle słaby. Dzisiejsza sesja podobna jest do piątkowej, gdy po południu pomimo nowych rekordów na DAX, czy dobrego zachowania rynków we Francji i Wielkiej Brytanii WIG 20 notował pokaźne spadki. Dzisiaj mamy kontynuację piątkowej słabości" - powiedział PAP Łukasz Bugaj, analityk DM BOŚ.

WIG 20 na otwarciu poniedziałkowej sesji spadł o 0,31 proc. i wyniósł 2.534,40 pkt. W kolejnych godzinach zniżki się pogłębiły.

d39e6tt

O godz. 16.15 WIG 20 spada o 1,17 proc. do 2.512,61 pkt.

"Przebiliśmy się poniżej 2.520 pkt, wyznaczone zostały nowe minima tej korekty. Wygląda na to, że możemy się dziś zamknąć poniżej 2.520 pkt, co by zapowiadało kontynuację korekty" - powiedział Bugaj.

Analityk wskazał, że najbliższe poziomy wsparcia dla WIG-u 20 to: 2.500 pkt i 2.450 pkt.

"Ten drugi poziom jest dość istotny, bo to poziom wybicia z ponad rocznego trendu bocznego. Na tamtej wysokości powinna się odbyć jakaś obrona" - powiedział Bugaj.

d39e6tt

Zdaniem analityka kontynuacji spadków sprzyjać może sytuacja na Wall Street.

"S&P jest na wysokich poziomach i może się tam rozpocząć niewielka korekta, która pewnie będzie wykorzystana na naszej giełdzie do zejścia na jeszcze niższe poziomy" - powiedział Bugaj.

"Luty nie zapowiada się najlepiej w mojej opinii" - ocenił analityk DM BOŚ.

Wśród najmocniej zniżkujących spółek w WIG-u 20 są w poniedziałek spółki paliwowe i energetyczne.

d39e6tt

PGE traci 2,4 proc., Tauron 2,8 proc., PGNiG spada o 1,9 proc.

Analitycy Erste rozpoczęli w poniedziałek wydawanie rekomendacji dla akcji PGNiG od zalecenia "kupuj" i wyznaczyli cenę docelową dla akcji spółki na poziomie 6,9 zł.

Erste Group rekomenduje też "sprzedaj" PKN Orlen (cena docelowa 43,3 zł) i "sprzedaj" Lotos (cena docelowa 31 zł). Kurs Lotosu spada o 0,9 proc., papiery PKN Orlen tanieją 2,5 proc.

Spada kurs NWR, po tym jak spółka przedstawiła wynegocjowane ceny węgla w pierwszym kwartale. NWR podał, że średnia cena węgla koksującego, który ma zostać dostarczony w I kw. 2013 roku, wynosi 103 euro i jest o 3 proc. wyższa niż w IV kw. 2012 r. Z kolei średnia cena węgla energetycznego, który ma zostać dostarczony w 2013 roku, to 60 euro za tonę (spadek o 19 proc. rdr). Średnia uzgodniona cena sprzedaży koksu na I kw. 2013 r. spadła o 1 proc. wobec ceny z IV kw. 2012 r., do 253 euro za tonę.

d39e6tt

NWR traci na warszawskiej giełdzie ponad 3 proc.

Dobrą passę kontynuują papiery Alior Banku. Analitycy DM BZ WBK rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla banku od zalecenia "kupuj" z ceną docelową 96 zł. Wcześniej rekomendacje "kupuj" wydali już Citigroup i Renaissance Capital, a Barclays i Morgan Stanley zalecają "przeważanie" akcji Banku.

Akcje Alior Banku drożeją w poniedziałek o ok. 1 proc.

Obroty na akcjach ciągłych wynoszą ok. 560 mln zł. (PAP)

pel/ ana/

d39e6tt

Podziel się opinią

Share
d39e6tt
d39e6tt