Trwa ładowanie...
d3wdhe5

Na GPW w poniedziałek możliwe lekko wzrostowe otwarcie (opinia)

19.12. Warszawa (PAP) - Zdaniem analityków, notowania na warszawskim parkiecie mogą rozpocząć się od lekkich wzrostów, w ślad za piątkowym zamknięciem w Stanach Zjednoczonych....

Share
d3wdhe5

19.12. Warszawa (PAP) - Zdaniem analityków, notowania na warszawskim parkiecie mogą rozpocząć się od lekkich wzrostów, w ślad za piątkowym zamknięciem w Stanach Zjednoczonych. Poniedziałkowa sesja pokaże, czy na rynek powróci trend spadkowy.

"Na otwarciu można spodziewać się, że WIG 20 pójdzie lekko do góry, w ślad za Stanami, które zamknęły się lekko na plusie. Kolejne godziny mogą jednak przynieść spadki" - powiedział PAP Przemysław Smoliński, analityk DM PKO BP.

"Długa czarna świeca na wykresie po piątkowych notowaniach zapowiada spadki. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że w piątek wygasały grudniowe kontrakty terminowe i ruch na indeksie w dużej mierze mógł być spowodowany właśnie tym, co zaburzałoby sygnał techniczny" - dodał.

W opinii analityka, poniedziałkowa sesja pokaże, czy na rynek powraca tendencja spadkowa.

d3wdhe5

"Poniedziałkowa sesja będzie ciekawa. Pokaże, na ile ta piątkowa czarna świeca była spowodowana wzrostem podaży na rynku i powrotem trendu spadkowego, a na ile wygasaniem kontraktów" - powiedział Smoliński.

Dodał, że jeśli okaże się, że piątkowe zachowanie indeksów związane było z dniem trzech wiedźm, wówczas poniedziałkowe notowania mają szansę zamknąć się na plusie.

Zdaniem Smolińskiego, w średnim terminie więcej przemawia za spadkami niż za wzrostami. Nie pojawiły się pozytywne sygnały, które sugerowałyby powrót trendu wzrostowego.

WIG 20 na zamknięciu piątkowej sesji spadł o 2,1 proc. i wyniósł 2.116,03 pkt.

d3wdhe5

Piątkowa sesja na amerykańskich giełdach miała wzrostowy przebieg, choć w drugiej części dnia nastroje nieco się pogorszyły. Piątek był dniem wygasania grudniowych serii instrumentów pochodnych. Zwyczajowo w takie dni zmienność na rynku jest dużo większa, zwłaszcza w ostatniej godzinie handlu. Tym razem jednak notowania przebiegały spokojnie.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,02 proc. do 11.866,62 pkt. Nasdaq zyskał 0,56 proc. i wyniósł 2.555,33 pkt. Indeks S&P 500 wzrósł o 0,32 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.219,66 pkt.

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 1,26 proc. i wyniósł 8.296,12 pkt.

W poniedziałkowe popołudnie inwestorzy poznają szereg danych makroekonomicznych.

O 14:00 GUS poda dane o produkcji przemysłowej i cenach produkcji w poprzednim miesiącu oraz wynikowy szacunek głównych ziemiopłodów w 2011 r.

W strefie euro o 10:00 zostanie podany stan na rachunku obrotów bieżących w X 2011.

W USA o 16:00 zostanie podany wskaźnik z rynku nieruchomości NAHB za XII 2011.(PAP)

mto/ ana/

d3wdhe5

Podziel się opinią

Share
d3wdhe5
d3wdhe5