Na koniec '12 segment automotive w grupie Boryszew może mieć 1 mld euro przychodów

02.08. Warszawa (PAP) - Na koniec 2012 roku przychody segmentu automotive w grupie Boryszewa mogą wynieść około 1 mld euro - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej Roman...

02.08.2011 | aktual.: 02.08.2011 15:24

02.08. Warszawa (PAP) - Na koniec 2012 roku przychody segmentu automotive w grupie Boryszewa mogą wynieść około 1 mld euro - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej Roman Karkosik.

"Myślę, że na koniec 2012 roku powinniśmy zrobić ok. 1 mld euro sprzedaży w tym segmencie" - powiedział Karkosik.

Paweł Miller, członek zarządu Boryszewa, ocenia, że to cel ambitny, ale możliwy do zrealizowania. Jego osiągnięcie umożliwią dalsze przejęcia w branży.

"Badamy parę spółek na rynku automotive, analizujemy możliwość kolejnych zakupów" - powiedziała Małgorzata Iwanejko, prezes spółki.

Miller zaznacza jednak, że spółka podchodzi do zakupów bardzo "oportunistycznie".

Przedstawiciele Boryszewa poinformowali, że często potencjalne cele akwizycji wskazują im producenci samochodów, którzy są odbiorcami produkowanych w tych firmach komponentów.

Zaznaczają, że spółka nie będzie miała problemów z finansowaniem przejęć. W zależności od skali transakcji w grę wchodziłaby kolejna emisja albo kredyty bankowe.

Boryszew rozważa też budowę zakładu w Rosji.

"Oczekują tego od nas producenci samochodów, którzy działają na tamtejszym rynku. Do końca roku powinniśmy określić lokalizację zakładu i skalę projektu. Przy czym zdecydowani jesteśmy stworzyć fabrykę od podstaw. Nie zamierzamy kupować gotowego zakładu" - powiedział Miller.

Pod koniec lipca Boryszew Kunstofftechnik Deutschland, spółka pośrednio zależna od Boryszewa, kupiła aktywa spółki Altmarker Kunststoff-Technik GmbH z Niemiec oraz udziały w spółce AKT Plastikarska Technologie Cechy spol. s.r.o. z Czech za 6,7 mln euro. Wcześniej pojawiła się informacja, że firma zależna Boryszewa, Centermedia, podpisała umowę kupna 100 proc. udziałów w spółce ICOS, za 2,1 mln euro. ICOS to właściciel spółek z branży automotive: Theysohn Kunstoff w Salzgitter i Theysohn Formenbau w Lagenhagen koło Hannoveru.

"Dzięki zakupowi AKT oraz Theysohn Kunstofftechnik zwiększymy udział Boryszewa jako bezpośredniego dostawcy do przemysłu samochodowego" - powiedział Miller.

Przedstawiciele firmy szacują, że jej przychody zwiększą się w wyniku tych akwizycji o ok. 150 mln euro rocznie.

"Otwieramy się na rynek przetwórstwa plastików. Obie firmy produkują elementy w technologii wtryskowej. Plastik spodobał się nam o tyle, że mamy doświadczenie w produkcji elementów z tworzyw. Dodatkowo wejście w ten segment oznacza wieloletnie kontrakty, co jest bezpieczne z punktu widzenia prowadzenia biznesu" - powiedział Miller.

Grupa AKT dostarcza elementy plastikowe do samochodów. Zatrudnia około 900 pracowników w Niemczech i ok. 200 w Czechach. Natomiast Theysohn Kunstoff specjalizuje się w produkcji dużych elementów z tworzyw sztucznych, takich jak nadkola, elementy drzwi i osłony podwozia, zarówno dla samochodów osobowych jak i ciężarowych. (PAP)

morb/ asa/

Źródło artykułu:PAP
boryszew samotoryzacjachemiczny
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)