Trwa ładowanie...
drób
26-03-2010 16:15

Na polskim rynku może zabraknąć drobiu

Hodowcy drobiu obawiają się, że nowe normy dotyczące drobiu mogą doprowadzić do ograniczenia jego produkcji i wzrostu cen nawet o kilkanaście procent.

Na polskim rynku może zabraknąć drobiuŹródło: Jupiterimages
d2tisfk
d2tisfk

W ciągu pół roku ceny drobiu w skupie mogą wzrosnąć nawet o15 proc., a to oznacza jeszce większy wzrost cen detalicznych. Powodem spodziewanych podwyżek jest wejście w życie zaostrzonych norm dotyczących zagęszczenia drobiu trzymanego w klatkach. Unia Europejska w odpowiedzi na apele obrońców zwierząt dąży do warunków przetrzymywania kurczaków. Może to spowodować spadek liczby ptaków w polskich fermach o około 10 proc. Rocznie w Polsce sprzedaje się około 660 mln sztuk tzw. brojlerów. Same kurczaki stanowią ponad pół miliarda sztuk. Od lipca 2010 r. norma zagęszczenia ptaków w klatkach zostaje zmieniona z obecnych 43 kg na 33 kg na mkw.

Normy dotyczące chowu kur maja się radykalnie zmienić od 2012 roku. Wtedy w całej Unii Europejskiej ma obowiązywać zakaz hodowania kur w tradycyjnych, tzw. bateryjnych klatkach. Muszą one zostać wymienione na większe. Może to doprowadzić do likwidacji nawet połowy kurzych ferm w Polsce.

Rząd polski wystąpił o przedłużenie terminu wymiany klatek o pięć lat. Nasz wniosek nie znalazł jak dotąd poparcia wśród innych członków Unii.

IP

d2tisfk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tisfk