Na rozdrożu
Dzisiejsza sesja na warszawskim parkiecie rozpoczęła się od wzrostów, po tym jak w amerykańscy inwestorzy w końcowej części wczorajszej sesji przystąpili do odważnych zakupów. Dobre nastroje nie trwały jednak długo i już po godzinie handlu główne indeksy znalazły się poniżej poziomów zamknięć z dnia poprzedniego. Z upływem czasu indeksy powoli odrabiały straty.
Ostatecznie WIG20 wzrósł 0,68 proc., indeks średnich spółek wzrósł 0.,47 proc. a indeks sWIG80 zyskał na wartości 0,07 proc.
Wśród grona największych spółek stabilnie zachowywały się dzisiaj walory PKO BP. Od połowy kwietnia akcje tej spółki przeceniły się blisko 15 proc. Zdaniem części analityków nie ma podstaw fundamentalnych na tak mocną przecenę, nie dziwi więc fakt, iż niektóre biura w ostatnim czasie zdecydowały się na wydanie rekomendacji zalecającej nabycie akcji tej spółki. PKO BP uważane jest za istotnego i dynamicznego gracza na rynku kredytów, systematycznie rośnie także jakość udzielanych przez tę instytucję pożyczek. Wśród spółek z sektora finansowego na uwagę zasługuje również PZU. Skutki powodzi z jednej strony negatywnie mogą oddziaływać na wyniki, z drugiej jednak strony wpłyną na wzrost zainteresowania produktami ubezpieczeniowymi wśród ludności. Na jutrzejszym walnym zgromadzeniu akcjonariusze ubezpieczyciela zadecydować mają o wypłacie 10,91 zł dywidendy.
Dzień ustalenia prawa do dywidendy planowany jest na 25 sierpnia, a ewentualna wypłata nastąpi we wrześniu. W kolejnych latach wg szacunków niektórych ekspertów rynku dywidenda wypłacona przez spółkę może wynieść 25-30 zł, co z pewnością skłoni niektórych inwestorów do zatrzymania akcji w swoich portfelach. Wśród spółek deweloperskich na uwagę zasługiwał Polnord. Spółka poinformowała, iż w maju sprzedała 62 mieszkania i uruchomiła nową inwestycję we Wrocławiu. Wpasowuje się to w obecną strategię spółki, która rozszerza swoją działalność poza rejon Trójmiasta i Warszawy. Przypomnę, iż spółka opublikowała dobre wyniki za pierwszy kwartał.
Patrząc na przebieg ostatnich sesji, nie można się oprzeć wrażeniu, iż na rynku cały czas dominują emocje nad twardymi danymi z gospodarki. Atmosfera niepewności o budżety niektórych państw europejskich sprawia, iż istnieje duża awersja do inwestowania w ryzykowne instrumenty finansowe. Mocne przeceny akcji, które miały miejsce w maju, skłaniają jednak odważniejszych inwestorów do poszukiwania spółek o dobrej kondycji finansowej, które notowane są obecnie z dużym dyskontem w porównaniu do cen z kwietnia. Spoglądając na wykres indeksu największych spółek WIG20, sytuacja w dalszym ciągu nie jest wyjaśniona – z jednej strony w dalszym ciągu aktualne jest wsparcie na poziomie 2256 pkt, z drugiej strony opór znajdujący się na poziomie 2441 pkt, gdzie w tym momencie przechodzi linia trendu wzrostowego. Do momentu przebicia jednego z wyżej wymienionych poziomów ciężko stwierdzić, w którą stronę podąży rynek.
Grzegorz Skrzyczyński,
makler DM BZ WBK SA
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracoXTwaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |