Na trwały powrót wzrostów trzeba jeszcze poczekać
Indeks naszych największych spółek rozpoczął dzień od 8-punktowego wzrostu, korzystając jeszcze z piątkowego optymizmu na światowych giełdach. Niestety dzisiaj już europejskie giełdy korygowały ostatni wyskok, więc i u nas o dalsze wzrosty było zdecydowanie trudniej.
20.10.2014 17:42
Prawie do południa nie poddawaliśmy się zewnętrznej presji i indeks naszych spółek utrzymywał się powyżej poziomu piątkowego zamknięcia. Niestety kolejna fala osłabienia na zachodnich giełdach spowodowała, że także href="http://finanse.wp.pl/isin,PL9999999987,notowania-podsumowanie.html">WIG20WIG20 (Zobacz notowania indeksu ») zaczął świecić na czerwono. Jednak spadki w Warszawie nie były znaczące i - porównując do największych europejskich giełd - znów byliśmy oazą spokoju. Przed otwarciem sesji za oceanem zaczęło się niestety znów robić nerwowo i nowe dzisiejsze minima warszawskich indeksów stały się faktem. Początek na Wall Street był jednak całkiem spokojny. W pierwszych minutach widzieliśmy tam co prawda kolor czerwony, lecz szybko znów pojawiła się zieleń. To pozwoliło nam ograniczyć wcześniejsze straty, ale po niezbyt udanym końcowym fixingu i tak kończymy dzień blisko dzisiejszych minimów.
Obroty osiągnęły dziś poziom nieco powyżej 0,54 miliarda złotych. Wzrost zanotowało 155 spółek, a spadek - 160. WIG20 zakończył się ostatecznie spadkiem o -0,60%, href="http://finanse.wp.pl/isin,PL9999999334,notowania-podsumowanie.html">WIG50WIG50 (Zobacz notowania indeksu ») spadł o -0,07%, a WIG250 o -0,13%. Najlepiej prezentowały się spółki informatyczne i mediowe, najsłabiej - paliwowe i banki.
Wśród spółek z indeksu WIG20 ponownie negatywnie wyróżniały się dziś banki. Bank href="http://finanse.wp.pl/isin,PLPEKAO00016,notowania-podsumowanie.html">PEKAOPEKAO (Zobacz notowania spółki ») spadł o -1,78%, PKOBP o -1,53%, Alior o -1,3%, a mBank o -1,27%. Jedynie BZWBK nie poddał się spadkom i dzień kończy ponadpółprocentowym wzrostem. Słabo zaprezentowały się również spółki paliwowe, PKNOrlen stracił -1,3%, Lotos -1,19%, a PGNiG -1,23%. Na plusie dzień zakończyło jedynie siedem spółek z indeksu WIG20, a na szczególne wyróżnienia zasługują rosnące o ponad 3% walory Asseco Poland i Eurocash, który podniósł się o +2,82%.
Wśród małych i średnich spółek dobrze wypadły dziś: DSS, Starhedge, Gant, CI Games, Tell, Forte, PC Guard, Cormay, Impexmetal i Herkules. Najsłabiej zaś prezentowały się: Getin Noble Bank, Gino Rossi, Emperia, Euro, MNI, CCC, Seco Group, Kopex i Bank Ochrony Środowiska.
Po mocnej korekcie na najważniejszych światowych parkietach, jaką widzieliśmy w końcówce ubiegłego tygodnia, dziś niestety o optymizm było zdecydowanie trudniej. Na trwały powrót wzrostów trzeba chyba jeszcze poczekać, a nowe minima obecnego trendu spadkowego są bardzo prawdopodobne. Początek tygodnia na giełdach znów był pełen emocji, szkoda, że niestety więcej było tych negatywnych. Warszawski parkiet po raz kolejny był dużo bardziej spokojny. To może nie jest raj dla day traderów, ale graczy o dłuższym horyzoncie czasowym z pewnością nie naraża na niepotrzebną utratę nerwów.
Piotr Trzciński
Makler DM BZ WBK S.A.