Trwa ładowanie...
mleko
30-08-2010 14:37

Nabiał: ceny sprzedaży spadają, skupu - rosną

Analitycy Banku Gospodarki Żywnościowej poinformowali, że rynek przetworów mleczarskich, po wzrostach notowanych nieprzerwanie od kwietnia br., w sierpniu zaobserwował pierwsze spadki cen sprzedaży większości produktów.

Share
Nabiał: ceny sprzedaży spadają, skupu - rosnąŹródło: Jupiterimages
do614nb

Mniej kosztuje mleko w proszku, mleko zagęszczone oraz część serów dojrzewających. W drugim tygodniu sierpnia potaniały także artykuły płynne, za wyjątkiem mleka spożywczego, którego ceny zwiększyły się od 0,2 do 0,5 procent w relacji tygodniowej.

W przeciwieństwie do rynku zbytu, wzrostowy trend nie słabnie w odniesieniu do cen skupu. W lipcu mleczarnie za surowiec płaciły przeciętnie ponad 102 zł za hl, tj. o pół procent więcej niż w czerwcu i prawie 20 procent więcej wobec analogicznego okresu ubiegłego roku.

Podwyżki są konsekwencją stałego wysokiego popytu, podtrzymywanego w ostatnich miesiącach przez osłabienie złotego. To zwiększało wpływy z eksportu nawet przy obniżce cen na rynkach światowych. W kolejnych miesiącach prawdopodobne są dalsze, niewielkie wzrosty cen, mimo, iż obecnie utrzymują się one na relatywnie wysokim poziomie - wyższym o około 10 procent wobec średniej z ostatnich 5 lat.

Autor: MJ

do614nb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
do614nb
do614nb