Trwa ładowanie...

Nadzieje na obniżkę stóp procentowych - komentarz walutowy

Produkcja przemysłowa w Polsce rośnie zgodnie z oczekiwaniami o 1,6% w skali roku. Marek Belka, prezes NBP, udzielił wywiadu dla „The Wall Street Journal”, w którym wypowiadał się na temat stóp procentowych, wyraźnie wskazując na możliwość dalszej obniżki.

Share
Nadzieje na obniżkę stóp procentowych - komentarz walutowyŹródło: AFP
d4hpdhi

W czwartek poznaliśmy dane o produkcji przemysłowej. Okazała się ona dokładnie zgodna z oczekiwaniami i wyniosła 1,6% w skali roku. W rezultacie złoty pozostał kolejny dzień blisko minimów ostatnich tygodni. Rynek wycenia euro na 4,21 zł, frank dąży do 3,50 zł, dolar 3,36 zł natomiast funt 5,26 zł. Również wczoraj poznaliśmy wyniki sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Wzrosła ona w skali roku o 0,5% powyżej oczekiwań. Kurs funta chwilę po danych rósł, jednakże w ciągu niecałej godziny powrócił do poziomów sprzed publikacji danych. Sprzedaż domów w USA okazała się lepsza od oczekiwań, aczkolwiek nie na tyle, by trwale zmienić kurs na głównej parze walutowej.

W wywiadzie udzielonym „The Wall Street Journal” Marek Belka ponownie zwrócił uwagę, że w dalszym ciągu istnieje przestrzeń do obniżki stóp procentowych w Polsce. Wskazał również na inflację jako główny cel Rady. Zwrócił również uwagę, że słaby złoty jest Polsce na rękę pod każdym względem. Jest to nadmierne uproszczenie, chociażby ze względu na koszty regulacji zobowiązań w walucie, które wtedy rosną. Słusznie zwrócił ponadto uwagę, że deflacja na poziomi 0,6% nie jest zjawiskiem neutralnym dla gospodarki. Wypowiedź ta wcale nie oznacza, że już w grudniu musi dojść do kolejnej obniżki stóp.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:
11:15 - Niemcy - wystąpienie publiczne szefa Bundesbanku,
14:00 - Polska - koniunktura gospodarcza.

d4hpdhi

W weekend odbędzie się publiczne wystąpienie szefa Szwajcarskiego Banku Narodowego. Odbędzie się ono na tydzień przed planowanym w tym kraju referendum w sprawie podniesienia rezerw złota. Głosowanie to budzi duże emocje w Polsce, ze względu na katastrofalne przewidywania, co stanie się z kursem franka, jeżeli obywatele zagłosują na tak. W tym scenariuszu nagły skup złota z rynku ma wywindować podobno cenę szwajcarskiej waluty do 4 zł. Jest jednak kilka argumentów, dlaczego tak się nie stanie. Pierwszym z nich jest cena złota. Owszem w ostatnich dwóch tygodniach kruszec ten zdrożał o 50 dolarów na uncji, aczkolwiek w ciągu ostatnich 3 miesięcy i tak staniał o ponad 100. Drugim ważnym elementem jest to, co stanie się z opłacalnością szwajcarskiego eksportu stanowiącego bardzo ważny element tamtejszej gospodarki. Nie bez znaczenia są sondaże, w którym przeciwnicy tych zmian zyskują coraz większe poparcie.
EUR/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 21.08.2014 do 21.11.2014

Kurs EUR/PLN po przebiciu ostatnich maksimów przeszedł ponownie w trend boczny. W przypadku ruchu w dół w dalszym ciągu bardzo mocnym wsparciem pozostają okolice 4,1700, od których to kurs wielokrotnie w ostatnich 2 miesiącach się odbijał. W krótszym okresie ważny poziomem jest linia wsparcia na 4,2150.

CHF/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 21.08.2014 do 21.11.2014

d4hpdhi

Kurs CHF/PLN podobnie jak EUR/PLN osiągnął ostatnio swoje wielomiesięczne maksima. Ostatnie próby trwałego przebicia poziomu 3,5100, który był maksimum ostatniego trendu bocznego, okazały się nieskuteczne. Oporem dla ruchów w górę oprócz wspomnianego 3,5100 jest 3,5250, czyli ostatnie maksimum lokalne.

USD/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 21.08.2014 do 21.11.2014

d4hpdhi

Kurs USD/PLN utworzył silny trend wzrostowy. Kurs znajduje się obecnie przy dolnym ograniczeniu formacji w okolicach 3,3500. W przypadku dalszego ruchu w górę oporem są ostatnie maksima na poziomie 3,4150.
GBP/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 21.08.2014 do 21.11.2014

Kurs GBP/PLN od lipca porusza się w silnym trendzie wzrostowym. Podobnie jak kurs USD/PLN doszło do silnego skoku w górę, a ruch osiągnął poziom 5,4100. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 5,2800, gdzie znajduje się ostatnie minimum lokalne tuż przed ruchem do ostatnich maksimów.
Maciej Przygórzewski
główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat
Currency One SA

d4hpdhi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hpdhi
d4hpdhi