Trwa ładowanie...

Nadzór budowlany: dwie przyczyny katastrofy w Jankowie Przygodzkim

Osunięcie gazociągu w wyniku nieprawidłowego prowadzenia prac ziemnych oraz rozszczelnienie gazociągu w miejscu wadliwego spawu to przyczyny pożaru i katastrofy w Jankowie Przygodzkim (Wielkopolskie) - ustaliła komisja nadzoru budowlanego.

Nadzór budowlany: dwie przyczyny katastrofy w Jankowie PrzygodzkimŹródło: PAP
d1wnsf2
d1wnsf2

Dwie osoby wówczas zginęły, a 13 zostało rannych.

Według ustaleń komisji, do katastrofy doszło w wyniku źle prowadzonych prac w rejonie budowy nowego gazociągu, które doprowadziły do osunięcia przebiegającego w pobliżu starego gazociągu. Poruszony gazociąg pękł w miejscu, gdzie był wadliwie wykonany spaw.

- Były to dwie współzależne przyczyny; gdyby spaw był poprawny, zrobiony zgodnie ze sztuką, to osunięcie gruntu prawdopodobnie nie doprowadziłoby do rozszczelnienia gazociągu - powiedział w czwartek dziennikarzom Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego Jerzy Witczak.

Komisja wykryła nieprawidłowości przy prowadzeniu robót budowlanych. Jak wyjaśniał Witczak, w miejscu katastrofy obie nitki gazociągu usytuowane były w odległości czterech metrów od siebie. Na starym gazociągu składowana była ziemia z wykopu, pryzma miała cztery metry wysokości, a powinna mieć maksymalnie dwa. Nacisk zbyt dużej ilości ziemi doprowadził do osunięcia się ziemi i odsłonięcia starego gazociągu, który pękł - tłumaczył Witczak.

d1wnsf2

Gdyby w momencie odsłonięcia starego gazociągu wstrzymano prace budowlane i zabezpieczono wykop do tragedii mogłoby nie dojść - uważa inspektor.

Bezpośrednią przyczyną zapalenia się gazu był prawdopodobnie jego kontakt z otwartym ogniem w jednym z budynków.

Komisja wykazała też inne nieprawidłowości, było np. zbyt mało osób nadzorujących poprawność wykonywania tej inwestycji, a procedury stosowane przy budowie nowego gazociągu nie uwzględniały potrzeby zwiększonej ostrożności przy pracach wówczas, gdy nowy i stary gazociąg przebiegały blisko siebie. Były też odstępstwa od zaleceń projektanta. Ustalono też, że jeden z budynków gospodarczych został wybudowany w strefie ochronnej.

Komisja przygotowała zalecenia dla inwestora i nakazała mu wprowadzenie nowych technologii przy budowie nowego gazociągu i zwiększenia liczby osób nadzorujących budowę. Do czasu wprowadzenia nowych zasad budowa gazociągu będzie wstrzymana.

d1wnsf2

- Nie chcemy komentować decyzji nadzoru budowlanego w sprawie prowadzonej inwestycji, bo jej jeszcze nie otrzymaliśmy. A co do ostatecznego ustalenia przyczyn, czekamy na zakończenie śledztwa prowadzonego przez prokuraturę - powiedziała PAP rzeczniczka inwestora gazociągu spółki Gaz-System SA Małgorzata Polkowska.

Także wykonawca inwestycji nie chciał komentować ustaleń komisji nadzoru budowlanego. "Nie komentujemy, czekamy na zakończenie śledztwa" - poinformowała PAP poznańska spółka Zrug.

Komisja potwierdziła też wcześniejsze ustalenia biegłych powołanych przez prokuraturę, że gazociągu nie uszkodziła pracująca w pobliżu koparka.

d1wnsf2

Do rozszczelnienia gazociągu i pożaru w Jankowie Przygodzkim doszło 14 listopada. Dwie osoby zginęły, trzynaście zostało rannych, kilkanaście budynków uległo zniszczeniu. Awarii uległ gazociąg o ciśnieniu 5,4 MPa relacji Gustorzyn-Odolanów, wybudowany w 1977 roku.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim, która ostatecznie ustali, jak doszło i kto odpowiada za to tragiczne zdarzenie.

d1wnsf2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wnsf2