Trwa ładowanie...

Najbardziej cenione mieszkania na rynku wtórnym w Warszawie

Prawie połowa transakcji na wtórnym rynku mieszkaniowym w Warszawie obejmuje lokale w blokach z wielkiej płyty budowanych w latach 1960-1990. Tylko jedna czwarta to te wybudowane po 2000 r. W niektórych dzielnicach mogą one być droższe niż te nowe - na Żoliborzu nawet o ponad tysiąc złotych. W cenie są też stare lokale sprzed 1960 r.

Share
Najbardziej cenione mieszkania na rynku wtórnym w WarszawieŹródło: WP.PL, fot: Marcin Gadomski
dd24d3l

- Najwyżej cenione są te mieszkania, które powstały po roku 2000. W części dzielnic są one nawet droższe od tych, obecnie oferowanych przez deweloperów na rynku pierwotnym. Wynika to z różnych czynników. Część osób kupiła lokale w okresie hossy i nie chce ich sprzedawać ze stratą. Te mieszkania jednak się sprzedają, również dlatego że w okresie silnego wzrostu deweloperzy nie oszczędzali - wyjaśnia Dariusz Książak, prezes Emmerson Evaluation.
Po zastoju w latach 90. (mieszkania z tego okresu to tylko 6 proc. rynku wtórnego) na początku tego wieku powstało wiele nowych inwestycji. Znajdowały się one często w najlepszych dostępnych lokalizacjach, a standard był wysoki. To tłumaczy wyższą cenę nawet od tych obecnie budowanych.
Jak wynika z raportu Emmerson Evaluation, mieszkania z roku 2000 na rynku wtórnym są wyżej wyceniane niż nowe lokale m.in. na Żoliborzu (o prawie 1,4 tys. zł za mkw.), Ursynowie (o prawie 500 zł) i w Śródmieściu (ponad 200 zł). Z drugiej strony Wisły w Wawrze nieruchomości na rynku pierwotnym są droższe o prawie 1,2 tys. zł.

Dobrze wartość zachowują też mieszkania sprzed ponad półwiecza. Lokale oddane do roku 1960 były budowane w cenionej dziś technologii murowanej, a do tego znajdują się zwykle w centralnych lokalizacjach w mieście.

dd24d3l

- Są takie dzielnice w Warszawie, w których praktycznie nie ma mieszkań sprzed roku 1960 - przykładem może być Ursynów czy Białołęka. Są też takie, gdzie udział tych budynków jest dosyć duży, na przykład Praga-Północ - wyjaśnia Książak. - Najwięcej sprzedaje się jednak mieszkań z okresu wielkiej płyty, czyli lat 1960-1990 - to ponad połowa transakcji, które odbyły się w Warszawie w pierwszym półroczu.

Na Pradze-Północ mieszkania sprzed 1960 r. to aż 71 proc. wszystkich transakcji na rynku. Starsze lokale mają również spory udział na Ochocie (57 proc.) i w Śródmieściu (56 proc.).

Ponad 55-letnie mieszkania są najdroższe w: Śródmieściu (prawie 9,7 tys. zł za mkw.), na Żoliborzu (niemal 8,3 tys. zł) oraz Mokotowie (7,8 tys. zł). Najtaniej lokale sprzed 1960 r. można kupić w Ursusie i Rembertowie.

Książak, podsumowując cały rynek, dodaje, że w tym roku zaobserwowano niewielki wzrost cen. Jednak z uwagi na rosnącą podaż nowych mieszkań i duże inwestycje deweloperów, wkrótce ten trend wyhamuje. Jego zdaniem, w 2015 r. nastąpi stabilizacja cen - mogą one wahać się co najwyżej o 1-2 proc. w górę lub w dół.

dd24d3l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dd24d3l
dd24d3l