Trwa ładowanie...
fundusze
07-10-2009 13:18

Najlepiej wypadają duże TFI

BZ WBK AIB dobre głównie w akcjach rynków wschodzących, Idea w obligacjach rządowych, a Pioneer – także korporacyjnych.

Najlepiej wypadają duże TFIŹródło: Jupiterimages
dsru2gf
dsru2gf

BZ WBK AIB dobre głównie w akcjach rynków wschodzących, Idea w obligacjach rządowych, a Pioneer – także korporacyjnych.

BZ WBK AIB po raz drugi z rzędu zajął pierwsze miejsce w naszym rankingu TFI. Swoją pozycję z zeszłomiesięcznego zestawienia, drugą, utrzymała również Idea. W rankingu po wrześniu podium zamyka Pioneer Pekao.

Rynki wschodzące górą

W przypadku BZ WBK AIB dobrze wypadają głównie fundusze akcji europejskich rynków wschodzących (oceniamy krótko- i długoterminowe wyniki, ich zmienności oraz zachowanie względem benchmarku). Wysoka pozycja akcyjnych funduszy Lukas czy Arka Stabilnego Wzrostu również jest pokłosiem inwestycji na giełdach naszego regionu.

– Dobre efekty przynosi m.in. strategia lokowania kapitału w Turcji i Austrii, w których istnieje duży potencjał wzrostu, a walory są relatywnie tanie – mówi Szymon Borawski-Reks, zarządzający w BZ WBK AIB.

dsru2gf

Fundusze akcji europejskich rynków wschodzących to zresztą jedne z najbardziej zyskownych w samym wrześniu. Średnio pozwoliły zarobić około 4,5 proc. Lepsze, dając zysk średnio ponad 8 proc., były fundusze akcji globalnych rynków rozwijających się. Jest to pokłosie zachowania tamtejszych indeksów giełdowych. WIG, szeroki indeks warszawskiego parkietu, we wrześniu stracił z kolei prawie 1 proc.

Mniej więcej tyle samo średnio straciły fundusze akcji krajowych. Jednak w skali sześciu miesięcy ta kategoria podmiotów wciąż jest najbardziej zyskowna. Przeciętny wynik to blisko 50 proc. Roczny podobny jest do miesięcznego – strata sięga blisko 1 proc. Złoty da więcej niż GPW

Spośród funduszy Idea czołowe miejsca w swoich kategoriach okupują fundusz obligacji (w samym wrześniu lepiej wypadły Amplico, ale relatywnie słabe wyniki roczne spychają je niżej), pieniężny oraz stabilnego wzrostu. Piotr Zagała, zarządzający tymi podmiotami, odzyskuje wiarę w polską giełdę.

– Na wyniki Idea Stabilnego Wzrostu pozytywny wpływ miały inwestycje w akcje zagranicznych spółek deweloperskich i budowlanych. Pod koniec miesiąca zdecydowaliśmy jednak na stopniowy powrót na rynek krajowy – mówi.

dsru2gf

Jeśli chodzi o obligacje, Piotr Zagała zarobił głównie na polskich papierach skarbowych denominowanych w euro i dolarze.

– Innym pozytywnym czynnikiem wpływającym na wyniki był wzrost wartości obligacji węgierskiego rządu denominowanych w euro – opowiada zarządzający.

– Zaczęliśmy też budować długą pozycję w złotym. Jest to jedna z najsłabszych walut z rynków rozwiniętych. W ostatnim okresie znajdowała się na nowych minimach względem np. australijskiego czy nowozelandzkiego dolara. Uważamy, że nasza waluta będzie spisywała się w najbliższym czasie lepiej niż indeks naszych akcji – dodaje Piotr Zagała.

dsru2gf

Staranny dobór walut

Pioneer Pekao punkty, obok funduszu aktywnej alokacji, pomogły zdobyć podmioty obligacji zagranicznych, np. Pioneer Obligacji Strategicznych. I tutaj zarządzający starannie dobierali waluty.

– Ważne było przekonanie, że należy szukać papierów denominowanych w innych walutach niż dolar amerykański, gdyż ten będzie podlegał deprecjacji w obliczu obaw o politykę Fedu i wyższy poziom zadłużenia. Już wcześniej analizowaliśmy alternatywy, a za długoterminowo atrakcyjne uznaliśmy waluty „surowcowe”, np. norweską czy australijską – tłumaczy Ryszard Trepczyński, wiceprezes Pioneer Pekao TFI.

Dodaje, że zarządzający, w obawie o efekty inflacyjne „drukowania” pieniądza, wybierali papiery o krótszym terminie do wykupu. Pioneer Obligacji Dolarowych Plus inwestuje z kolei w papiery korporacyjne.

– Cierpliwa inwestycja w te przesadnie przecenione papiery przyniosła dobre efekty w ostatnich kwartałach – komentuje Ryszard Trepczyński.

Natalia Chudzyńska

dsru2gf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsru2gf