Gdzie szukać pracy w 2025 r.? Oto lista najlepszych zawodów
Jeżeli planujesz przebranżowienie ta lista może okazać się pomocna. Business Insider stworzył Ranking Zawodów, który uwzględnia jak szybko można zdobyć wymagane kwalifikacje, zarobić dużo pieniędzy i stać się pożądanym kandydatem na rynku pracy. W czołówce znalazło się wiele profesji związanych z pracą fizyczną.
Łącznie bierzemy więc pod uwagę trzy kryteria: zarobki, deficytowość i próg wejścia - pisze Business Insider.
Serwis podkreśla, że każde z tych kryteriów zostało ocenione osobno. W ten sposób stworzono trzy oddzielne rankingi zawodów, a profesje były punktowane za zajęcie pozycji od 1. do 20. Po zsumowaniu punktów opracowany został ranking uwzględniający wszystkie czynniki jednocześnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najlepsze zawody 2025
W pierwszej piątce rankingu zawodów znalazły się następujące profesje:
- kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
- pracownicy służb mundurowych,
- spawacze,
- operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych,
- lekarze.
Kierowcy pojawiali się na szczycie listy głównie ze względu na duży popyt na ich usługi i niewielu chętnych kandydatów na rynku. Mundurowi zostali wyróżnieni ze względu na poziom zarobków, a w przypadku lekarzy odnotowano połączenie tych dwóch czynników.
Medycy uplasowali się dopiero na piątym miejscu przez wysoką barierę wejścia do zawodu. Ta ostatnia w gronie profesji wymienionych w czołówce jest zdecydowanie najmniejsza w przypadku operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, którzy pojawili się na czwartej pozycji.
Kolejne miejsca zajęli m.in. elektrycy i elektromechanicy, pielęgniarki i położne, samodzielni księgowi i psycholodzy wraz z psychoterapeutami.
Najlepiej płatne zawody
Wspomniane powyżej profesje należą do stosunkowo dobrze wynagradzanych, ale daleko im do rynkowej czołówki. Jak pisaliśmy w WP Finanse, królami rynku pracy są dyrektorzy finansowi, którzy mają szansę na zarobki rzędu od 25 do 55 tys. zł brutto (raport Michael Page).
Przedsiębiorstwa stają przed wyzwaniem w postaci znalezienia odpowiednich fachowców. Analitycy z Michael Page wskazują, że przyczyną tego zjawiska są czynniki demograficzne, takie jak starzejąca się populacja oraz ujemny przyrost naturalny. Takie zmiany demograficzne skutkują wzrostem konkurencji pomiędzy firmami o najbardziej wykwalifikowaną kadrę.
Wysokie wynagrodzenia dotyczą nie tylko osób zaliczanych do grupy "białych kołnierzyków". Coraz lepsze zarobki mogą też liczyć pracownicy w zawodach fizycznych, na przykład w branży budowlanej. Do zawodów z najwyższymi płacami należą takie stanowiska, jak dyrektor kontraktu, dyrektor handlowy, kierownik projektu oraz kierownik budowy.
Pensje w tych obszarach zależą od konkretnego stanowiska i specjalizacji, ale przeważnie mieszczą się w przedziale od 8 tys. do 40 tys. zł brutto.