"Największe talenty drzemią w studentach"

W jaki sposób selekcjonują kandydatów do wzięcia udziału w 3-miesięcznych praktykach w głównej siedzibie Microsoftu - Redmond?

"Największe talenty drzemią w studentach"

22.02.2012 | aktual.: 22.02.2012 09:36

Współpraca Microsoft ze środowiskami akademickimi to wymiana wiedzy i doświadczeń między najlepszymi specjalistami z firmy a uczelniami z całego świata. W przyszłym roku z oferty firmy, skierowanej do uczelni wyższych, będzie mogło skorzystać ponad 300 000 osób z Polski. Podobnie jak we wcześniejszych latach wachlarz programów edukacyjnych, organizowanych przy współpracy Redmond z polskim biurem Microsoft, będzie bardzo szeroki. Dzięki takim inicjatywom jak Imagine Cup, czy praktyki w Redmond, studenci z Polski mają szansę nawiązania kontaktu ze światową czołówką ekspertów z branży IT, a także praktycznego wykorzystania swojej wiedzy, a co za tym idzie rozwoju swojego potencjału.

Ścisłe relacje z kołami akademickimi to dla Microsoft ciągły impuls do tworzenia coraz doskonalszych produktów oraz szansa na współdziałanie z najwybitniejszymi naukowcami wydziałów informatycznych uniwersytetów z całego świata. Studenci, po odbyciu praktyk, mają realne szanse na podjęcie regularnej pracy w Microsoft i rozwój zawodowy zbieżny z wymarzonym kierunkiem.

Ofertę przygotowaną przez Microsoft na potrzeby polskich uczelni tworzy wiele programów, które na przestrzeni ostatnich lat zyskały opinię najbardziej liczących się wśród studentów, a także szeroką popularność wśród wykładowców. Wyróżniają się one wysokimi walorami pragmatycznymi i motywacyjnymi, co ma niebagatelne znaczenie dla kształtowania postaw przyszłych liderów rynku informatycznego, ich kwalifikacji oraz mentalności.

Z najważniejszych inicjatyw można wymienić:

- Imagine Cup – miedzynarodowy konkurs na projekt innowacji
- IT Academic Day – spotkania i szkolenia na poszczególnych uczelniach
- Praktyki
- Student Partner Program – program współpracy pomiędzy studentami a Micorosft w zakresie przekazywania wiedzy i szkoleń w zakresie najnowszych technologii
- MSDN Alliance/Dream Spark – program, który umożliwia uzyskanie przez studentów bezpłatnej licencji do korzystania z oprogramowania, narzędzi technologicznych oraz najnowszych systemów Microsoft
- IT Academy - system pozwalający uczniom i studentom na przyswojenie kluczowych informacji z dziedziny IT, połączenie wiedzy akademickiej z wymaganą przez pracodawców oraz podnoszenie swoich kwalifikacji w trybie ustawicznym
- Faculty Connection - propozycja dla wykładowców i pracowników naukowych, którzy za pośrednictwem internetu mają dostęp do najnowszych i najwyższej jakości materiałów edukacyjnych i naukowych.

Rokrocznie wygrywacie w rankingach na najlepszego pracodawcę. W jaki sposób zachęcacie do podjęcia u Was pracy? Organizujecie specjalne akcje marketingowe?

Jesteśmy dumni z faktu, że pracownicy widzą w nas firmę, która jest dla nich świetnym miejscem pracy. Dzieje się tak dlatego, że postępujemy w zgodzie z wartościami – jesteśmy firmą dającą realne możliwości i pracownicy mają okazję się o tym przekonać każdego dnia. W ten sposób firma przekazuje na zewnątrz spójny komunikat, oparty na faktach, za które świadczą obecni i byli pracownicy. Prowadzimy microblog na jednym z najpopularniejszych polskich portali społecznościowych – GoldenLine. Stanowi on platformę komunikacji z potencjalnymi pracownikami, staramy się również, by publikowane treści odzwierciedlały aktualne wydarzenia ważne dla Microsoft i naszego zespołu. Uczestniczymy też w publikacjach magazynu Kariera, wydawanego przez Universum. Najciekawsze inicjatywy to działania, które dział Developer and Platform Evangelism kieruje do społeczności programistycznej, organizując konferencje i warsztaty o zasięgu lokalnym i międzynarodowe konkursy, takie jak Imagine Cup. To co nasi pracownicy cenią szczególnie
to elastyczny czas pracy, możliwość wdrażania nowych technologii oraz wiele możliwości rozwoju. Dajemy także możliwość działania w akcjach społecznościowo odpowiedzialnych (każdy pracownik może wykorzystać trzy płatne dni na ten cel). To co buduje doskonałe miejsce pracy to atmosfera, a ją tworzymy wspólnie dzięki otwartości i ciągłej chęci „usprawniania świata”.

Czy używacie agencji rekrutacyjnych do przeprowadzania procesów rekrutacyjnych?

Z usług Agencji rekrutacyjnych korzystamy w odosobnionych przypadkach. Mimo dużego wolumenu rekrutacji, wynikającego przede wszystkim z promocji wewnętrznych, osiągamy znakomite wyniki przy wykorzystaniu naszego działu rekrutacji.

Czy zdarzyło Wam się używać portali społecznościowych do szukania potencjalnych kandydatów?

Regularnie korzystamy z portali LinkedIn oraz GoldenLine, z kolei Facebook i Twitter to w Polsce wciąż mało efektywne narzędzia rekrutacji. Na razie myślimy o nich raczej w kategorii Employer Brandingu, chociaż jako pasjonaci technologii chętnie będziemy z nich korzystać, jeśli sytuacja na rynku ulegnie zmianie.

Branża rekrutacyjna bardzo szybko się rozwija, korzystając z najnowszych rozwiązań informatycznych, nowych oprogramowań. Czy planujecie wyjść naprzeciw temu wyzwaniu?

Jako firma technologiczna jesteśmy aktywnymi uczestnikami tego procesu. Właśnie mamy za sobą migrację narzędzi HR i rekrutacyjnych do nowoczesnego systemu CRM, korzystamy też z nowoczesnego systemu Jobs2Web czy Talent Watch, które optymalizują wykorzystanie istniejących zasobów z naciskiem na narzędzia online.

Jaka jest Waszym zdaniem specyfika rekrutacji do branży IT?

Wiąże się ona w dużej mierze z bieżącymi trendami na rynku IT, takimi chociażby jak Chmura Obliczeniowa czy konsumeryzacja IT. Z drugiej strony, branża IT jest znacznie mniej podatna na kryzys i nie ulega dużym fluktuacjom w ciągu roku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)