Trwa ładowanie...
d1m99at

Nauczą policjantów jak zwalczać nazistów

W związku z Euro 2012 MSWiA zamierza przeszkolić 10 tys. policjantów z zakresu identyfikowania i przeciwdziałania przestępstwom z nienawiści, czyli popełnionym z pobudek rasistowskich lub ksenofobicznych.
Share
Nauczą policjantów jak zwalczać nazistów
d1m99at

Poinformował o tym wiceszef MSWiA Adam Rapacki, który na posiedzeniu sejmowej komisji administracji przedstawił informację nt. zapobiegania i zwalczania przestępstw z nienawiści.

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że przestępstwa i hasła nawołujące do znieważania określonej kategorii osób często towarzyszą imprezom sportowym, a w szczególności meczom piłkarskim podczas, których dochodzi do chuligańskich wybryków.

- Używanie rasistowskich sformułowań jest przestępstwem i po to są te szkolenia, żeby funkcjonariusze mogli szybciej interweniować. Mieliśmy takie przykłady gdzie na stadionach piłkarskich skandowano rasistowskie czy antysemickie hasła, a policja i prokuratura nie bardzo dopatrywały się przestępstwa (...) Zwracamy szczególną uwagę policji, że tego typu zachowania muszą się spotkać z aktywnym wyciąganiem konsekwencji - powiedział Rapacki.

- Jest to tematyka niezwykle wrażliwa, bo często te przestępstwa jest trudno zidentyfikować i często sami funkcjonariusze przymykają oko na to, że ktoś kogoś znieważył czy obraził (...) i później mamy do czynienia z poważnymi przestępstwami kryminalnymi gdzie podłożem jest rasizm i ksenofobia - powiedział Rapacki.

d1m99at

Podziel się opinią

Share
d1m99at
d1m99at