Trwa ładowanie...

Nauczyciele chcą podwyżek i krótszego czasu pracy

Nauczyciele chcą zwiększenia płac w oświacie oraz likwidacji prowadzenia bezpłatnych dodatkowych 2 godzin tzw. „godzin karcianych”. W razie braku reakcji MEN możliwe jest przeprowadzenie akcji protestacyjnej

Share
Nauczyciele chcą podwyżek i krótszego czasu pracy
Źródło: © Africa Studio - Fotolia.com
d4ja8qz

Nauczyciele chcą zwiększenia płac w oświacie oraz likwidacji prowadzenia bezpłatnych, dodatkowych 2 godzin tzw. „godzin karcianych”. W razie braku reakcji MEN możliwe jest przeprowadzenie akcji protestacyjnej.

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” wezwała minister edukacji Joannę Kluzik-Rostkowską do dwustronnych rozmów na temat sytuacji w oświacie. Związkowcy domagają się wyższych nakładów na edukację, większych pensji dla siebie oraz dla pracowników administracji i obsługi szkół, którzy są pracownikami samorządowymi.

d4ja8qz

Chcą aby Karta Nauczyciela obejmowała wszystkich nauczycieli, w tym zatrudnionych w placówkach niepublicznych, placówkach opiekuńczo-wychowawczych i tzw. asystentów nauczycieli. Powołując się na wyniki badań czasu pracy nauczycieli, przeprowadzone przez Instytut Badań Edukacyjnych (czas pracy nauczycieli wynosi ponad 46 godzin tygodniowo), żądają usunięcia z Karty Nauczyciela zapisów o realizacji bezpłatnych dodatkowych 2 godzin zajęć edukacyjnych z uczniami, tzw. „godzin karcianych”.

"Solidarność" zwraca również uwagę na szerzące się w niepublicznych szkołach i placówkach oświatowych przypadki łamania praw pracowniczych i związkowych (umowy śmieciowe, wyższy niż kodeksowy czas pracy, wynagrodzenie zaledwie na poziomie minimalnym, uniemożliwianie pracownikom zrzeszania się w związkach zawodowych, zastraszanie ich, a nawet wyrzucanie z pracy za podejmowanie działalności związkowej).

Średnie zarobki:

- nauczyciela stażysta – 2717,59 zł,
- nauczyciel kontraktowy – 3016,52 zł,
- nauczyciel mianowany – 3913,33 zł,
- nauczyciel dyplomowany – 5000,37 zł.

JK,WP.PL
Na podstawie solidarnosc.org.pl

d4ja8qz

Podziel się opinią

Share
d4ja8qz
d4ja8qz