Navigator Capital/Fordata: Liczba transakcji M&A spadnie o 23,8% do 170 w br.

Warszawa, 20.12.2016 (ISBnews) - Liczba transakcji fuzji i przejęć w 2016 r. w Polsce wyniesie 170 i spadnie o 23,8% r/r, wynika z raportu M&A Index Poland opracowanego przez Navigator Capital i Fordata.

20.12.2016 | aktual.: 20.12.2016 10:53

"Podobnie jak w roku ubiegłym największą grupę sprzedających stanowili inwestorzy prywatni, którzy odpowiadali za 30% transakcji po stronie sprzedającej. Wysoki udział inwestorów prywatnych po stronie sprzedającej może świadczyć o systematycznie rosnącej konkurencji, niepewności rynkowej oraz postępującym zjawisku sprzedaży biznesów przez ich założycieli, którzy stanęli w obliczu problemu sukcesji" - powiedział dyrektor Navigator Capital Jan Kospin, cytowany w raporcie.

Do najciekawszych transakcji w 2016 r. należy zaliczyć przejęcie największej w Polsce platformy e-commerce Allegro przez grupę funduszy PE. Wartość tej transakcji wyniosła ok. 12,7 mld zł i była drugą po przejęciu Polkomtela przez Cyfrowy Polsat historycznie największą transakcją na polskim rynku M&A, podano także.

"W kolejnym roku spodziewamy się utrzymania aktywności inwestorów na poziomie zbliżonym do 2016 r. W związku z tym, że inwestorzy nie lubią niepewności można przewidywać, że największa liczba transakcji może dotyczyć branż, które są w mniejszym stopniu podatne na wahania koniunktury i najmniej zagrożone zmianami regulacyjnymi. Dużej aktywności transakcyjnej można spodziewać się w branży FMCG, e-commerce, IT, telekomunikacja. Paradoksalnie dużej liczby transakcji możemy spodziewać się też w wybranych branżach, które mogą zostać dotknięte przez zmiany legislacyjne. Do takich zalicza się m.in. branża usług finansowych. Potencjał do dalszej konsolidacji ma sektor bankowy oraz branża wierzytelności" - dodał manager w Navigator Capital Jan Gaj, również cytowany w komunikacie.

W ujęciu sektorowym bezkonkurencyjne okazały się branże media/IT/telekomunikacja (18%), przemysł (11%) oraz branża finansowa (11%), podano także.

"Rok 2016 potwierdził trwający proces konsolidacji polskiego sektora bankowego. W wyniku problemów sektora bankowego we Włoszech, UniCredit podjął decyzję o sprzedaży jednego ze swoich najlepszych aktywów - Banku Pekao S.A. Możliwość nabycia pakietu mniejszościowego Pekao S.A. wykorzystało PZU i PFR, kontynuując w ten sposób proces repolonizacji sektora bankowego" - czytamy w komunikacie.

W 2016 r. fundusze private equity ograniczyły swoja aktywność transakcyjną w porównaniu do 2015 r., w którym odpowiadały one za 20% transakcji po stronie kupującej. W 2016 r. fundusze private equity straciły pozycję lidera na rzecz inwestorów strategicznych z branży usług finansowych (co wynika m.in. z dość dużego udziału tej branży w ogólnej liczbie transakcji). Niemniej jednak, fundusze private equity z udziałem wynoszącym 12% stanowią jedną z najbardziej aktywnych grup inwestorów, podsumowano.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)