Trwa ładowanie...

Nawet 21 tys. zł od państwa. Wiadomo już kiedy ruszy nowy program

Od 7 do 21 tys. zł dotacji od państwa. Program dopłat do pomp ciepła z budżetem 600 mln zł ruszy na przełomie kwietnia/maja - poinformował wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski. O pieniadze będą mogli starać się m.in. właściciele domów jednorodzinnych.

Share
O dotację na pompę ciepła będą mogli starać właściciele domów jednorodzinnych O dotację na pompę ciepła będą mogli starać właściciele domów jednorodzinnych Źródło: Adobe Stock
d2w82j6

Wiceszef NFOŚiGW poinformował, że program dopłat do zakupu i montażu pomp ciepła "Moje Ciepło" ma zostać uruchomiony w ciągu ok. dwóch tygodni. Będzie on miał budżet w wysokości 600 mln zł. Nabór wniosków prowadzony będzie w trybie ciągłym, do wyczerpania dedykowanej puli środków.

- Zgodnie z planem starujemy z naborem jak tylko wykonawca wyłoniony w drodze postępowania publicznego wykona stosowną aplikację obsługującą program. Program dopłat przewiduje dofinansowanie kupna oraz instalacji pomp ciepła w budynkach nowo budowanych o podwyższonym standardzie energetycznym - przekazał Mirowski.

Dofinansowanie nawet do 45 proc. kosztów

Wyjaśnił, że w zależności od rodzaju pompy dotacje wahać się będą od 7 do 21 tys. zł (pokryje 30 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji). W przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny poziom dofinansowania sięgnie 45 proc. kosztów kwalifikowanych. Okres kwalifikowalności kosztów obejmuje okres od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r.

d2w82j6

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Polacy stawiają domy, mają problem z ekipami. Nie ma komu budować?

Tak jak w innych programach Narodowego Funduszu tak w "Moim cieple" ma obowiązywać zasada: najpierw inwestycja potem wypłata. Beneficjentami programu będą mogły być osoby fizyczne – właściciele bądź współwłaściciele jednorodzinnych domów, ale wyłącznie nowych.

Pomoc dla właścicieli domków

NFOŚiGW tłumaczył, że przez nowy budynek mieszkalny rozumie się taki, w przypadku którego (w dniu ubiegania się o dofinansowanie z NFOŚiGW) nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy albo nie złożono wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie domu.

Narodowy Fundusz poinformował także, że o dotację na pompę ciepła będą mogli też się starać właściciele domów jednorodzinnych, w odniesieniu do których złożono już zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie – pod warunkiem jednak, że nie nastąpiło to wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2w82j6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2w82j6
d2w82j6