"Nie dzwoń i nie pisz do mnie!"- praca w czasie urlopu jest niedopuszczalna
Jak pokazują wyniki globalnej ankiety, 11 proc. respondentów nie miałoby nic przeciwko pracowaniu w czasie urlopu, zaś prawie połowa z nich (45 proc.) uznaje takie prośby ze strony przełożonych za niedopuszczalne.
*Jak pokazują wyniki globalnej ankiety, 11 proc. respondentów nie miałoby nic przeciwko pracowaniu w czasie urlopu, zaś prawie połowa z nich (45 proc.) uznaje takie prośby ze strony przełożonych za niedopuszczalne. Odczucia pracowników z całego świata są mieszane. Dla 57 proc. Europejczyków nie do przyjęcia jest bycie w ogóle proszonym o pracowanie w czasie urlopu. Tę odpowiedź zadeklarowało jedynie 37 proc. mieszkańców Ameryki Południowej. *
„Niektórzy z nas czują potrzebę pozostania w ciągłym kontakcie z miejscem pracy - nawet w czasie urlopu” - mówi Mary Ellen Slayter, doradca zawodowy Monster.com, i dodaje: „Kiedy masz trochę czasu, by oczyścić umysł z biznesowych spraw, masz lepsze spojrzenie na nie po powrocie do biura. Ponadto, kiedy idziesz na urlop i masz świadomość, że nikt z pracy nie będzie do Ciebie dzwonić, możesz jeszcze owocniej odpoczywać – Twój współmałżonek i Twoje dzieci chcą, ale i zasługują na to, byś im poświęcił całą swoją uwagę, kiedy jesteście na rodzinnych wakacjach. Wykorzystaj ten wolny czas tak, jak zamierzałeś. Ty, Twoi współpracownicy i Twoja rodzina zyskacie na tym”.
Monster zadał pytanie ankietowanym: „Jak często zdarza się, że Twój pracodawca prosi Cię o pracę w czasie urlopu? Czy akceptujesz to, czy też stanowi to dla Ciebie powód do szukania innej pracy?”.
Odpowiedzi udzieliło prawie 4 tysiące osób, a wyniki ankiety są następujące:
• Notorycznie, ale praca w czasie urlopu nie stanowi dla mnie żadnego problemu – 11 proc.
• Okazjonalnie, choć mam pewne obawy przed pracą w czasie urlopu – 17 proc.
• Sporadycznie i wolę nie pracować na urlopie– 27 proc.
• Nigdy – nie pracuję w czasie urlopu– 45 proc.
Jeśli chodzi o Europejczyków, występuje znacząca różnica w odpowiedziach pomiędzy różnymi krajami. Przykładowo, 73 proc. respondentów z Niemiec odpowiedziało, że nie do zaakceptowania byłoby dla nich bycie proszonym o pracę w czasie urlopu, podczas gdy jedynie 35 proc. Francuzów i 39 proc. Brytyjczyków wyraziło taką opinię.
Polecamy: Kiedy szef może przerwać ci urlop?
Wyniki globalnej ankiety, przeprowadzonej przez Monster, oparte są na odpowiedziach udzielonych przez użytkowników portalu Monster w okresie 3-17 lipca 2013 roku. Liczony był tylko jeden głos oddany przez danego użytkownika. Globalne ankiety Monster to seria ankiet ukazujących opinie użytkowników serwisu na różne tematy dotyczące kariery, gospodarki i miejsca pracy. Ankiety te nie są naukowe, odzwierciedlają jedynie opinie tych użytkowników, którzy chcieli wziąć w nich udział.
(AS)