Nie stracimy na przejęciach banków

Zagraniczni właściciele polskich banków przeżywają kłopoty. W tym tygodniu zawieszono notowania akcji włoskiego UniCredit, który jest większościowym udziałowcem Pekao SA. Wcześniej o problemach z płynnością finansową informował amerykański Citibank (właściciel Citi Handlowego), a belgijski Fortis Bank (Fortis Bank Polska) został znacjonalizowany. Przejmują go rządy Belgii, Holandii i Luksemburga.

Nie stracimy na przejęciach banków
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

04.10.2008 | aktual.: 04.10.2008 23:28

Wczoraj w hiszpańskiej prasie pojawiły się spekulacje, że największy kredytodawca w tym kraju, bank Santander, zainteresowany jest przejęciem oddziałów UniCredit w środkowo-wschodniej Europie. Oprócz udziałów w Polsce UniCredit ma je również w bankach na Węgrzech i w Chorwacji.

Czy ewentualne przejęcie może zagrozić oszczędnościom klientów Pekao SA? Zdaniem Pawła Majtkowskiego z Expandera nie ma takich obaw. _ Takie operacje dokonywane są bardzo często. Sytuacja klienta przejmowanego banku zależy w dużym stopniu od tego, czy bank przejmujący działa już w naszym kraju _ - mówi Majtkowski. Jeśli tak, będzie zapewne dążył do połączenia nowo kupowanego banku z już posiadanym. _ To może dla klientów skutkować perturbacjami takimi, z jakimi ostatnio zmagali się klienci Banku BPH łączonego z Pekao SA _ - dodaje analityk Expandera.

Inaczej jeśli nowy nabywca nie posiada jeszcze banku w Polsce. Wówczas cała zmiana może ograniczyć się jedynie do zmiany nazwy i wyglądu placówek. _ Często w takiej sytuacji bank zmienia także swoją ofertę. Jednak wszystkie już wcześniej posiadane konta, lokaty i inne produkty mogą dalej funkcjonować na starych zasadach _- dodaje Majtkowski.

|

Obraz
Obraz

Również według Tomasza Dumały, analityka BGŻ, zmiana właściciela nie zmieni sytuacji klientów polskiego banku, bo wszystkie dotychczasowe umowy będą musiały być dotrzymane. Dumała sceptycznie jednak podchodzi do informacji, że to właśnie hiszpański Santander przejmie udziały UniCredit w Pekao SA. _ Ceny domów w Hiszpanii spadają, a ten bank ma duży udział w kredytach hipotecznych. Ponadto jest on zaangażowany w przejęciu brytyjskiego banku Bradford & Bingley. Dlatego trudno się zgodzić, że Santander zaangażuje się w kolejną operację _ - uważa Tomasz Dumała.

Sceptykiem jest także Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu. _ Codziennie będą się pojawiały dwie, trzy takie informacje, że któryś z banków będzie chciał przejąć aktywa innego. Zwłaszcza wtedy, gdy akcje tego drugiego są nisko notowane. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że druga strona, czyli w tym przypadku UniCredit, musi się na to zgodzić _- mówi Jankowiak.

Na pewno jednak zmieni się sytuacja dla klientów polskich banków. Powinno dojść do ograniczenia akcji kredytowej w segmencie kredytów hipotecznych, MSP i dla dużych przedsiębiorstw. Oznacza to wzrost marży. Pamiętajmy, że to dopiero początek i pełny efekt może być widoczny po nowym roku. Banki będą się skupiały na sobie, na cięciu kosztów i polepszaniu ofert. Najlepsze oferty dostaną najmniej ryzykowni klienci.

Kredyty idą w górę przez coraz wyższe marże

Polbank Od 1 października marża banku wzrosła o 0,3-0,5 proc. Dla klientów przekraczających określone progi zdolności kredytowej - o dodatkowe 0,5-0,8 proc. Wprowadzona została także opłata za wycenę nieruchomości.

Nordea Bank Marże wzrosły o 0,2-0,3 proc., najbardziej dla osób zaciągających kredyt na 100 proc. wartości nieruchomości.

GE Money Bank Od czerwca br. marże wzrosły już czterokrotnie.

Dom Bank Zmniejszono maksymalną wartość kredytu hipotecznego. Obecnie możliwe jest jego zaciągnięcie maksymalnie na 90 proc. wartości nieruchomości.

mBank Podniesiona została minimalna kwota, na jaką można zaciągnąć kredyt hipoteczny. Do wczoraj było to 30 tys. zł, obecnie - 80 tys. 100 zł. Wzrosło też oprocentowanie części kredytów hipotecznych w związku ze wzrostem stawek referencyjnych pożyczek międzybankowych.

Multibank Z końcem września o 0,1-03 proc. podniesiona została wysokość marży dla najchętniej zaciąganych przez Polaków kredytów walutowych.

Millennium Marża banku pozostała bez zmian; w związku ze zmianami stóp referencyjnych dla pożyczek międzybankowych wzrosło oprocentowanie kredytów hipotecznych zaciąganych we frankach szwajcarskich.

POLSKA Gazeta Opolska
Henryk Sadowski, Współpr. Mariusz Wachowicz

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)