Nie warto zdawać się na los

Nikt nie zadba o nas lepiej niż my sami. W myśl tej zasady OFE też lepiej wybrać samodzielnie. Osoby, które dopiero rozpoczęły pracę i jeszcze do OFE nie należą, mają na to czas do 10 lipca. Inaczej o tym, kto będzie zarządzał ich pieniędzmi w II filarze, zadecyduje los.

Nie warto zdawać się na los
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

25.06.2009 | aktual.: 10.07.2009 14:20

ZUS wysłał zawiadomienia o konieczności wyboru OFE do 157 331 osób.
Obowiązek wyboru funduszu emerytalnego mają wszyscy urodzeni po 31 grudnia 1968 r., którzy podjęli pierwszą pracę lub rozpoczęli działalność zobowiązującą je do odprowadzania do ZUS składek na ubezpieczenia emerytalne.

Osoby, które nie zdążą wybrać OFE w terminie - czyli do 10 lipca - mogą trafić do AIG, Allianz, Axa, Generali, Pekao lub Pocztyliona. Dlaczego właśnie do nich?
_ Do losowania dopuszcza się fundusze, które przekraczają średnie wyniki na rynku, jednak są to głównie fundusze małe. Wszystkie fundusze, które przekraczają 10 proc. rynku są wyeliminowane co do zasady _ - mówi Ewa Lewicka-Banaszak, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. _ Trafimy do jednego z nie najgorzej zarządzanych funduszy, ale i tak możemy potem tego żałować, bo mogliśmy dokonać lepszego wyboru, samodzielnie kierując się pewnymi kryteriami, głównie wynikami inwestycyjnymi _ - mówi Ewa Lewicka-Banaszak, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Wybierając OFE należy wziąć pod uwagę wyniki inwestycyjne funduszu i ich stabilność, zwłaszcza w długim terminie, a także poziom podejmowanego ryzyka inwestycyjnego - podkreśla Komisja Nadzoru Finansowego. Pomocniczo można traktować m.in. wiarygodność instytucji zarządzającej funduszem, wysokość opłat i jakość obsługi klienta.

Kluczowe znaczenie mają wyniki inwestycyjne osiągane przez fundusz. Można je wyliczyć na podstawie publikowanych przez OFE wartości jednostek rozrachunkowych w danym okresie - podpowiada KNF. Trzeba jednak mieć świadomość, że są to dane historyczne i nie muszą się powtórzyć w przyszłości.

Rodzaj i maksymalną wysokość opłat regulują przepisy ustawy, a wysokość opłat w poszczególnych OFE określają ich statuty.

Katarzyna Izdebska
Wirtualna Polska

Obraz
Obraz
zusfundusz emerytalnyofe
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)