Niedziele handlowe. Czy 12 sierpnia zrobimy zakupy? Jakie kary obowiązują za handel w niedzielę?
Zakaz handlu w niedzielę. Sprawdź, czy 12 sierpnia sklepy będą otwarte i jakie kary obowiązują za złamanie zakazu.
Niedziela handlowa - 12 sierpnia 2018
12 sierpnia to dzień wolny od handlu. Pamiętajmy, że galerie handlowe, a także sklepy wielobranżowe jak Lidl, Biedronka czy Tesco również będą zamknięte. Kolejna niedziela handlowa przypada dopiero 26 sierpnia 2018, czyli za 2 tygodnie.
Zakaz handlu w niedzielę – jakie kary?
Według art. 10 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta osoba, która pomimo zakazu powierzy wykonanie pracy w handlu lub czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu podlega karze grzywny wysokości od 1000 do 100000 zł.
Trzeba zaznaczyć, iż wykonywanie pracy w handlu i wykorzystywanie czynności związanych z handlem w niedzielę dotyczy okresu 24 kolejnych godzin przypadających między godziną 24 w sobotę, a godziną 24 w niedzielę.
Czynności związane z handlem – jak je rozumieć?
Za czynności związane z handlem uznaje się czynności wykonywane w placówce handlowej, które są niezbędne do zawarcia transakcji sprzedaż i jej realizacji oraz działania związane z przygotowaniem danej placówki do handlu oraz z zakończeniem handlu w danym dniu i zamknięciu placówki. Zatem jako czynności związane z handlem należy także rozumieć:
- realizację zamówień
- ekspozycję towaru
- usuwanie przeterminowanych produktów
- rozliczanie utargu.
Jako czynności bezpośrednio związane z handlem nie uznaje się prac konserwatorskich, ochrony obiektu oraz sprzątania.
Zakaz handlu w niedziele, a umowy cywilnoprawne
Ustawa stanowi, że powierzać pracy w niedzielę bez handlu nie można zarówno pracownikowi, jak i osobie zatrudnionej w placówce handlowej. Przepis dokładnie określiły zakres tych pojęć. Innymi słowy zakaz dotyczy nie tylko pracowników lecz również pracowników tymczasowych i osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych.
Kto może zgłosić sklep, który łamie prawo?
Okazuje się, że każdy. Na stronach internetowych okręgowych inspektorów pracy znajdują się numery telefonów, pod którymi przyjmuje się zgłoszenia sklepów naruszających zakaz handlu. Pełniący dyżur inspektorzy na bieżąco sprawdzają sygnały dotyczące naruszeń.