Trwa ładowanie...
d29b2rz
czechy

Niemcy mają tyle firm w Czechach co... Czesi

Prawie 70 procent czeskich firm należy do cudzoziemców. Interesujące dane na ten temat przyniosło dzisiejsze wydanie renomowanego dziennika "Hospodařské noviny".

Share
d29b2rz

Dziennikarze "Hospodařských novin" zadali sobie trud i obliczyli, że prawie 70 procent ze 150 największych firm w Czechach należy do zagranicznego kapitału. Szczegółowy podział jest jeszcze bardziej interesujący. W rękach Czechów jest realnie tylko 31 procent firm, Niemcy mają o jeden procent mniej. Pozostała część firm jest własnością cudzoziemców z państw europejskich i Azji.

Najważniejsze gałęzie eksportowe, takie jak przemysł motoryzacyjny i elektroniczny,oraz większość banków niemal w całości należą do inwestorów zagranicznych. Natomiast firmy działające na rynku wewnętrznym, reprezentujące przemysł spożywczy, transport i kopalnie, mają w zdecydowanej większości czeskich właścicieli. Zdaniem ekspertów, proporcje te są korzystne dla czeskiej gospodarki. Otworzyły bowiem Czechom rynki zagraniczne, przyniosły nowoczesne technologie i wyższą efektywność - piszą dzisiejsze "Hospodařské noviny".

d29b2rz

Podziel się opinią

Share
d29b2rz
d29b2rz