Niemcy obniżają wiek emerytalny
Koalicja rządząca w Niemczech uzgodniła szczegóły reformy emerytalnej w której osoby, które przepracowały 45 lat będą mogły odejść na emeryturę w wieku 63 lat. Jak komentują to niemieckie gazety?
20.05.2014 | aktual.: 20.05.2014 10:15
Koalicja rządząca w Niemczech uzgodniła szczegóły reformy emerytalnej w której osoby, które przepracowały 45 lat będą mogły odejść na emeryturę w wieku 63 lat. Jak komentują to niemieckie gazety?
„Mitteldeutsche Zeitung” (Ratyzbona):
„Człowiek zwykle się cieszy, gdy dostaje paczkę. Ta radość może jednak zostać zmącona, gdy się okaże, że jest to przesyłka za pobraniem i że trzeba uiścić za nią wysoką opłatę. Tę rozterkę przeżywamy od chwili zasznurowania pakietu emerytalnego przez wielką koalicję. Zadowolenie odbiorczyń ze spodziewanych emerytur dla matek albo emerytury w wieku 63 lat bez potrąceń, jest niemałe, ale z nóg nikogo nie zbija. Gorzej z tą wysoką opłatą, jaką czarno-czerwona koalicja (CDU/CSU i SPD) zaprezentuje płacącym składki emerytalne.
Chyba nikt nie może się tak naprawdę cieszyć z tych nowych regulacji emerytalnych. Ten pierwszy, duży projekt wielkiej koalicji pozostawia po sobie nieprzyjemny posmak i będzie poważnym obciążeniem finansowym”.
„Mannheimer Morgen”:
„Całkowicie nie da się wykluczyć możliwości kombinowania przy tej wcześniejszej emeryturze a elastyczna forma zwana „Flexi-Rente”, nie nadaje się do tego, by stać się rozwiązaniem przyszłościowym. SPD i CDU bez żenady stawiają umowę koalicyjną ponad umowę międzypokoleniową”.
„Pforzheimer Zeitung”:
„Zatem pozostajemy przy nieprawidłowości w przeznaczaniu środków, mianowicie przy tym, że emerytura dla matek będzie finansowana z kasy emerytalnej. Przede wszystkim jednak uderza niesprawiedliwość związana z przechodzeniem na emeryturę w wieku 63 lat. Ale, jak by nie było: uchwalona elastyczna forma emerytury „Flexi-Rente” mogłaby zapoczątkować przestawienie się na przyszłościowy model. Kto już osiągnął wiek emerytalny, może sobie co prawda, już dziś trochę dorobić, ale jest to bardzo skomplikowane i prawie nieopłacalne. Uproszczenie tej regulacji byłoby w obliczu już dziś odczuwalnego braku fachowców nakazem rozsądku”.
„Westfaelische Nachrichten” (Muenster/Monastyr):
„Chadecja przygwoździła ulepszone emerytury dla matek do umowy koalicyjneja a SPD emeryturę w wieku 63 lat bez potrąceń po 45 latach opłacania składek. Nikomu tego nie żałujemy. W końcu nie o to chodzi. Problematyczne stanie się to dopiero wówczas, gdy trzeba będzie sfinansować te dobrodziejstwa. Wtedy nie pozostanie już nic innego jak złapać się za głowę”.
„Berliner Zeitung“:
„Szkopuł w tym, że to wszystko kosztuje kilka miliardów euro i jakoś nie pasuje do starzejącego się społeczeństwa. Paru ekonomistom z szeregów chadecji ten szok zrekompensuje się powołując grupę roboczą, której zadaniem będzie znalezienie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób będzie można kontynuować pracę po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego. Kompromis leży jak na dłoni: od emerytury w wieku 67 lat, poprzez emeryturę w wieku 63 lat, po elastyczną formę emerytury (Flexi-Rente) 85 plus. Na taki wyczyn stać tylko wielką koalicję”.
Iwona D. Metzner
red. odp.: Elżbieta Stasik