Niemcy przetestowali proszki do prania. Najlepszy jest dostępny w Polsce
Niemiecka fundacja Stiftung Warentest postanowiła przetestować detergenty do prania. Wyniki badania wskazują, że za ceną nie zawsze idzie efekt, na który liczą klienci. Zwycięzcą testu okazał się tani proszek, który jest dostępny także w Polsce.
Aby uzyskać naprawdę czyste pranie, wcale nie są potrzebne kolorowe płyny, wystarczy zwykły proszek do prania - tak wynika z testu przeprowadzonego przez Stiftung Warentest.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polak "odkrył" ogromne złoża metali szlachetnych - Paweł Jarski - Elemental Holding w Biznes Klasie
Oto najlepszy proszek do prania. Pochodzi z dyskontu
Zwycięzcą testu nie jest produkt znanej marki, tylko detergent, który jest sprzedawany w dyskontach. Jak podaje niemiecki portal chip.de., najlepsze oceny zebrał detergent do prania intensywnego Tandil Ultra Plus, który można kupić Aldi Nord. Środek jest dostępny także w Polsce.
Tandil Ultra Plus zdobył "dobrą" punktację w prawie wszystkich kategoriach. W ocenie autorów badania jest "zadowalający" tylko pod względem ochrony tkanin.
Detergent, który zdeklasował konkurencję, kosztuje około 4,85 euro (za 2,025 kg). W Polsce można go zamówić np. przez internet w sklepach z chemią importowaną, gdzie ceny oscylują w granicach 40 zł (za 2 kg).
W opisie produktu na jeden ze stron z importowaną chemią czytamy, że Tandil Ultra Plus zawiera formułę "kaltkraft", która usuwa plamy w niskich temperaturach oraz formułę "anty-gray", która chroni tkaniny przed osadzaniem się kamienia, dzięki czemu chroni ich kolor.
Niemcy wybrali najlepsze pralki
Poza tym w ramach badania specjaliści wyłonili też najlepsze pralki. Na szczycie listy plasują się:
- Siemens WU14UTA8,
- Miele WWE 360 WPS,
- Siemens WM14N2G3,
- AEG L6FBG51470.
Fundacja zwraca uwagę, że wybierając pralkę powinniśmy zwrócić uwagę na zużycie wody. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić. Warto także wybrać sprzęt, którzy pracuje cicho.
Stiftung Warentest to fundacja z siedzibą w Berlinie, założona w 1964 r. przez rząd niemiecki. Zadaniem tego instytutu jest przeprowadzanie porównawczych testów produktów i usług. Jest organem całkowicie niezależnym.