Trwa ładowanie...

Niemcy podnoszą pensje. Polskę dzieli przepaść

Od 2024 r. średnie godzinowe wynagrodzenie w Niemczech wyniesie ok. 57 zł brutto, w Polsce zaś - ok. 27 zł brutto. Niemiecka płaca należy do jednych z najwyższych w UE. Polska będzie potrzebować kilkadziesiąt lat, żeby dogonić zachodnich sąsiadów w kwestii wynagrodzeń.

Wynagrodzenie w Niemczech jest kilkakrotnie wyższe niż w PolsceWynagrodzenie w Niemczech jest kilkakrotnie wyższe niż w PolsceŹródło: Getty Images, fot: ROMAN R
d2fiwne
d2fiwne

Jak podaje portal dlahandlu.pl, od nowego roku w Niemczech minimalna stawka godzinowa wzrośnie z 12 do 12,41 euro brutto, czyli do ok. 57 zł. W 2025 r. ma być ona podniesiona do 12,82 euro. Szacuje się, że obecnie około 6 milionów pracowników w Niemczech jest zatrudnionych w sektorze niskich płac czyli zarabiają mniej niż 12,76 euro za godzinę.

Bundesregierung.de donosi, że obecnie płaca minimalna w Niemczech wynosi 12 euro brutto za godzinę. Należy pamiętać jednak, że zgodnie z niemieckimi przepisami oprócz płacy minimalnej przysługują dodatki za pracę w nocy, dni świąteczne czy w trudnych warunkach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skutki obniżki stóp procentowych. "Dojście do celu w 2025 r. może się nie wydarzyć"

Średnie zarobki w Polsce

W Polsce rząd zaproponował, żeby od 1 stycznia 2024 roku minimalne wynagrodzenie wynosiło 4242 zł, natomiast od pierwszego lipca 4300 zł. Od tego wyliczana jest stawka godzinowa, czyli 27,70 zł brutto od stycznia i 28,10 zł brutto od lipca 2024 r.

d2fiwne

Jeżeli przepisy podatkowe nie ulegną zmianie, pracownik ostatecznie będzie miał do dyspozycji 3222 zł miesięcznie, co oznacza wzrost o 513 zł. Jednak zarówno przedsiębiorca, jak i pracownik, wpłacą do budżetu w formie obciążeń podatkowych i składkowych łącznie o 1889 zł więcej.

Do Niemiec brakuje nam 41 lat

W 2021 r. zajęliśmy trzecie miejsce w Eurpie od końca pod względem przeciętnych zarobków. Niższe wynagrodzenia od nas mieli tylko Rumuni i Bułgarzy. Niewiele wyższe pensje pobierali SłowacyChorwaci.

Z danych Sedlak & Sedlak wynika, że jeśli weźmiemy pod uwagę średni wzrost wynagrodzeń z ostatnich pięciu lat w Polsce, Niemczech i Unii Europejskiej, Polska dogoni Niemcy pod względem wysokości przeciętnego wynagrodzenia nie wcześniej niż za 41 lat, a więc dopiero w 2062 r. Z kolei do średniej unijnej brakuje nam co najmniej 32 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2fiwne
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fiwne