Trwa ładowanie...

Nieoczekiwane skutki inwestycji

Banki muszą pobierać podatek od odsetek z lokat zakładanych przez spółki osobowe. To wynik najnowszych orzeczeń.

Nieoczekiwane skutki inwestycjiŹródło: hotblack, sxc.hu, lic. CC
d3uyuj1
d3uyuj1

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach uznał ostatnio (sygn. I SA/Ke 617/10), że środki przechowywane przez spółki osobowe na lokatach bankowych nie mają związku z prowadzoną działalnością, ale stanowią przychód z kapitałów pieniężnych. Wcześniej takie stanowisko zajął NSA (sygn. II FSK 2/10).

WSA rozpatrywał skargę na interpretację podatkową. Wnioskodawca chciał przystąpić jako komandytariusz do spółki komandytowej prowadzącej działalność w zakresie m.in. pośrednictwa finansowego. Spółka chciała dodatkowo zarabiać na odsetkach z lokat bankowych oraz z obligacji. Miała to być forma pomnażania środków w ramach jej działalności.

Różne rachunki

Fiskus stwierdził jednak, że za rachunki bankowe związane z wykonywaną działalnością gospodarczą uznać należy tylko te, za których pośrednictwem spółka płaci kontrahentom i otrzymuje od nich zapłatę. Odsetki od wolnych środków, które przechowuje na lokatach, stanowią przychód z kapitałów pieniężnych.

Tak samo uznał WSA. Argumentował, że inwestowanie wolnych środków na lokatach nie służy działalności gospodarczej, ale pomnażaniu zysków z jednoczesnym wyeliminowaniem ryzyka gospodarczego.

d3uyuj1

Sąd przyznał, że orzecznictwo w tej kwestii jest niejednolite. Nie zgodził się też z wcześniejszym wyrokiem innego składu WSA w Kielcach (sygn. I SA/Ke 437/10) w podobnej sprawie.

– Wyrok WSA jest dość zaskakujący, biorąc pod uwagę, że został wydany w sprawie spółki prowadzącej działalność finansową. Takie orzeczenie może mieć negatywne konsekwencje nie tylko dla przedsiębiorców, ale także dla banków – mówi Józef Banach, wspólnik w kancelarii InCorpore Banach Iniewski Stradomski.

Przyjmując, że spółka osiąga z lokat przychody z kapitałów pieniężnych, nie może od nich odliczyć kosztów ani uwzględnić strat związanych ze swoją działalnością. Musi też prowadzić podwójną ewidencję, w której uwzględni przychody z dwóch różnych źródeł.

Obowiązki banku

Jeszcze dalej idą konsekwencje dla banków, które w tej sytuacji występowałyby w roli płatnika. Musiałyby pobierać i wpłacać 19 proc. zryczałtowanego podatku od odsetek.
– W wypadku spółek osobowych podatnikami są wszyscy wspólnicy, a nie spółka. Bank, wypłacając odsetki tej spółce, musiałby każdorazowo uzyskać informację, kto jest jej wspólnikiem i jaki jest jego udział w zysku. Poza tym musiałby rozróżniać rachunki związane z działalnością gospodarczą od tych służących osiąganiu zysków z lokat. Jedynym sposobem, by taką wiedzę uzyskał, jest pobieranie oświadczeń, w jakim celu zostało założone dane konto – dodaje Józef Banach.

Monika Pogroszewska

d3uyuj1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uyuj1