"Niepełnosprawni powinni być zatrudniani na otwartym rynku pracy"

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych
Mirosław Mielniczuk uważa, że szansy na zwiększenie poziomu
zatrudnienia niepełnosprawnych w Polsce "trzeba poszukiwać na
otwartym rynku pracy". Według niego zakłady pracy chronionej nie
rozwiązują problemu bezrobocia wśród tych osób.

Podczas konferencji prasowej w Warszawie, inaugurującej na Mazowszu drugą edycję konkursu "Lodołamacze" dla pracodawców, Mielniczuk poinformował, że przygotowywana jest nowa ustawa o rehabilitacji i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, która wejdzie w życie najpóźniej z początkiem 2009 r.

_ Formuła zakładów pracy chronionej wyczerpała się, należy więc zwrócić uwagę na otwarty rynek pracy, gdyż tam istnieją spore rezerwy umożliwiające znaczące zatrudnienie niepełnosprawnych _ - ocenił Mielniczuk. Jak dodał, "trzeba uprościć procedury, które będą pozwalały wielu pracodawcom na przyjmowanie do pracy w swoich firmach niepełnosprawnych".

Pełnomocnik zastrzegł, że odrzuca pomysły mające na celu utrudnianie funkcjonowania zakładom pracy chronionej. Jednak - jego zdaniem - "z danych statystycznych wynika, że w tych zakładach następuje stagnacja i brak przyrostu zatrudnienia".

Według Mielniczuka, głównym założeniem ustawy, obok wspierania zatrudnienia niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy, będzie zwiększenie roli pośrednictwa organizacji pozarządowych.
_ W wielu powiatowych urzędach pracy nie ma ofert dla niepełnosprawnych i rozwiązaniem może być poradnictwo wyspecjalizowanych organizacji _ - ocenił.

Podkreślił, że jak najszybsze przygotowanie nowej ustawy jest konieczne, gdyż "mimo zmiany wskaźników bezrobocia w Polsce, przyrost zatrudnienia niepełnosprawnych jest bardzo niewielki".

Według przedstawionych na konferencji danych, aktywność zawodowa niepełnosprawnych w Polsce nie przekracza 24 proc., podczas gdy w Europie Zachodniej wynosi ponad 40 proc. Jedynie dla ośmiu procent niepełnosprawnych w Polsce praca zarobkowa stanowi główne źródło utrzymania.

Konkurs "Lodołamacze" organizowany jest przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych i ma na celu uhonorowanie najlepszych pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju.

Źródło artykułu:PAP
pracownikzatrudnienieniepełnosprawny

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)