Trwa ładowanie...

Niewielki spadek cen ofertowych mieszkań w III kwartale

Wzrost cen transakcyjnych w największych miastach przy jednoczesnym spadku cen ofertowych – tak wyglądał III kwartał na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Chociaż rynek stopniowo dźwiga się z kryzysu, poszukujący mieszkań wcale nie zwiększają budżetów przeznaczonych na zakup.

Niewielki spadek cen ofertowych mieszkań w III kwartaleŹródło: Jupiterimages
d373wx3
d373wx3

Zakończony właśnie III kwartał przyniósł dalszy, aczkolwiek niewielki spadek cen ofertowych mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski. Przeciętnie w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście i Wrocławiu, ceny pod koniec września były o 0,8% niższe niż w końcówce czerwca. Od początku roku spadły natomiast o 1,8%. W przypadku rynku pierwotnego, w III kwartale ceny w wymienionych miastach praktycznie się nie zmieniły, natomiast w stosunku do początku roku spadły średnio o 2,3%. Spadek cen ofertowych może być wynikiem wciąż rosnącej podaży mieszkań. W ostatnim kwartale oferta zwiększyła się o 3,3%, a od początku roku o blisko połowę. Ta druga dana może jednak nie odzwierciedlać w pełni tendencji rynkowych z uwagi dynamiczny wzrost skali biznesu Home Broker.

W transakcjach minimalnie drożej

Odmiennie tendencje kształtowały się w przypadku cen transakcyjnych, choć te obliczone są w oparciu o dane z mniejszej liczby miast (Warszawa, Kraków, Poznań, Trójmiasto, Wrocław). W samym III kwartale ceny na rynku wtórnym podniosły się o 2% (średnia dla transakcji zwartych w tym okresie), a od początku roku o 2,6%.

Mniej pieniędzy do wydania

Ważną informacją dla sprzedających, zarówno na rynku wtórnym, jak i dla deweloperów, jest to, że wciąż kurczy się budżet, jaki poszukujący mieszkań chcą przeznaczyć na zakup. W III kwartale było to średnio 338,4 tys. zł wobec 364 tys. w II kwartale (spadek o ponad 7%) i 353,5 pod koniec ub.r. (minus 4,3%). Ponieważ przeciętna poszukiwana powierzchnia utrzymuje się na stabilnym poziomie ok. 51 m kw., spadek budżetu oznacza, że poszukujący mieszkań chcą wydać mniej na zakup metra kwadratowego.

Sprzedaż idzie szybciej niż na początku roku

W III kwartale proces sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym trwał średnio 113 dni, licząc od momentu wprowadzenia oferty do sprzedaży do podpisania umowy ostatecznej. To więcej niż w II kwartale (104 dni), ale za to wyraźnie mniej niż w IV kwartale 2009 r. (127 dni). Pierwszy etap sprzedaży, czyli do momentu podpisania umowy przedwstępnej trwał średnio 75 dni, czyli 2,5 miesiąca.

Katarzyna Siwek, Bartosz Turek
Home Broker

d373wx3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d373wx3