Niewielkie pogorszenie nastrojów konsumenckich w sierpniu - GUS
26.08. Warszawa (PAP) - W sierpniu 2011 roku odnotowano niewielkie pogorszenie nastrojów konsumenckich społeczeństwa w stosunku do poprzedniego miesiąca. - poinformował w piątek...
26.08.2011 | aktual.: 26.08.2011 14:38
26.08. Warszawa (PAP) - W sierpniu 2011 roku odnotowano niewielkie pogorszenie nastrojów konsumenckich społeczeństwa w stosunku do poprzedniego miesiąca. - poinformował w piątek GUS.
Z badań GUS wynika, że bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, uległ obniżeniu w sierpniu 2011 r. o 0,5 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -25,1 pkt proc. Poziom tego wskaźnika jest niższy o 9,1 pkt proc. od wyniku z sierpnia ub. roku, ale wyższy od przeciętnej z poprzednich miesięcy 2011 r.
"Na niewielkie pogorszenie wartości bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej wpłynęło obniżenie konsumenckich ocen dotyczących oczekiwanych zmian w ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju (spadek wskaźnika o 3,8 pkt proc.), sytuacji finansowej gospodarstw domowych (o 1,6 pkt proc.) i zaistniałych zmian w ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju (o 0,3 pkt proc)" - napisali w komentarzu eksperci GUS.
"Poprawiły się oceny dotyczące dokonywania ważnych zakupów dla gospodarstw domowych w obecnych warunkach (o 2,1 pkt proc.) i zaistniałych zmian w sytuacji finansowej gospodarstw domowych (o 1,1 pkt proc.)" - dodali.
Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, pogorszył się w stosunku do poprzedniego miesiąca o 2,0 pkt proc. i ukształtował na poziomie -28,9 pkt proc. Wartość tego wskaźnika była niższa niż przed rokiem o 6,3 pkt proc., ale, analogicznie do wskaźnika bieżącego, korzystniejsza niż w poprzednich miesiącach 2011 r.
"Na zmianę wartości wyprzedzającego wskaźnika ufności konsumenckiej wpłynęło pogorszenie się zarówno konsumenckich ocen dotyczących oczekiwanych zmian w ogólnej sytuacji ekonomicznej kraju i w sytuacji finansowej gospodarstw domowych, jak i ocen dotyczących oczekiwanych zmian w poziomie bezrobocia (spadek wskaźnika o 2,5 pkt proc.) oraz możliwości oszczędzania (o 0,3 pkt proc.)" - napisano w komentarzu do badań. (PAP)
bg/ jtt/