Niska zmienność z niskim obrotem

Brak istotnych danych makroekonomicznych oraz perspektywa trzeciego piątku kwartału, podczas którego mamy do czynienia z wygasaniem najpłynniejszej serii kontraktów terminowych, zapowiadały zanik zmienności i brak rozstrzygnięć dotyczących potwierdzenia bądź negacji ostatniego impulsu wzrostowego.

Niska zmienność z niskim obrotem
Źródło zdjęć: © AFP

Początek dzisiejszej sesji to otwarcie dla indeksu spółek o największej kapitalizacji na poziomie zbliżonym do wczorajszego poziomu zamknięcia z wyliczeniem wartości na 2480,19 pkt (+0,04%). Pierwsza godzina handlu to próba wygenerowania ruchu wzrostowego. Niestety nie znalazł on potwierdzenia w obrotach, które w tym czasie nieznacznie przekraczały 60 mln złotych. Tak nieznaczna aktywność strony kupującej sugerowała, iż omawiany ruch aprecjacyjny nie miał prawa się utrzymać. Tak też się stało, gdyż po osiągnięciu lokalnego maksimum na 2486,86 pkt indeks WIG20 szybko powrócił w okolice dzisiejszego otwarcia. Tuż przed godziną 13.00 byki podjęły kolejną próbę powrotu do wzrostów. Po dwóch godzinach konsolidacji w rejonie 2482-2486 indeks spółek o największej kapitalizacji powrócił po raz kolejny do poziomu otwarcia, zamykając się na poziomie 2482,39 pkt (+0,13%) przy obrotach na całym rynku nieprzekraczających 600 mln zł.

Wśród spółek o największej kapitalizacji najlepiej zachowywały się akcje spółki GTC, Tauron Polska Energia, Kernel oraz Synthos. Niemniej za utrzymanie wzrostu na indeksie WIG20 w głównej mierze odpowiedzialne były walory KGHM-u oraz PKN Orlen. Hamulcowym były akcje PZU, PKO BP, Pekao S.A., Banku Handlowego, Lubelskiego Węgla „Bogdanka” oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

W gronie spółek o małej i średniej kapitalizacji po raz kolejny najlepiej zachowywał się sektor odzieżowy, w którym przez większą część dzisiejszej sesji najbardziej rosły akcje Redanu oraz Monnari. W przypadku ostatniej z nich końcowa faza sesji przyniosła realizację zysków z ostatecznym zamknięciem odzieżowej spółki na poziomie 3,65 (+3,4%). Pozytywnie na tle całego rynku zachowały się akcje Kopexu. Za ponad siedmioprocentowym wzrostem stała ujawniona w dniu dzisiejszym strategia spółki, zgodnie z którą spółka prognozuje wzrost przychodów z działalności podstawowej do 3,5 mld zł oraz osiągniecie marży operacyjnej na poziomie 21% w 2017 roku. Do udanych zaliczą dzień akcjonariusze Sfinksa, Hygieniki, Zastalu, JW. Construction oraz Rovese.

Bieżący tydzień, a dokładnie najbliższy piątek, to dzień wygasania kontraktów terminowych, co zwyczajowo nie powoduje już istotnych ruchów. Dodatkowo od początku bieżącego tygodnia obserwujemy znaczny spadek aktywności graczy. Oznacza to, iż duża grupa inwestorów oczekuje na potwierdzenie ostatniego impulsu wzrostowego, którego potwierdzeniem niewątpliwie będzie przełamanie poziomu 2520. W przypadku jego pokonania zwiększy się prawdopodobieństwo ataku na tegoroczny szczyt na 2634. Po drodze istotny poziom oporu to 2585 pkt. W przypadku realizacji negatywnego scenariusza zdarzeń silny zakres wsparcia wyznaczony jest przez minimum z 21.02.2013 na 2407 oraz 2400 punktów, który jest psychologiczną barierą, często wywołującą silne emocje.

Jan Nowakowski
makler DM BZ WBK S.A.

wig20notowaniagiełda

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)