Nowa usługa w mObywatelu. Idealnie sprawdzi się zimą
Początek sezonu grzewczego oznacza większe zanieczyszczenia powietrza. Z pomocą przychodzi nowa funkcja w aplikacji mObywatel, dzięki której sprawdzimy, czym oddychamy danego dnia. W usłudze znajdziemy także informacje o ciśnieniu i temperaturze.
Funkcja "Jakość powietrza" została wprowadzona w połowie września 2024 r. Użytkownicy mogą sprawdzić poziom zanieczyszczeń w wielu miastach w Polsce, ponieważ monitoruje to 1753 mierników na terenie kraju.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"480 zł co miesiąc". Polacy boją się sezonu grzewczego
Jak sprawdzić jakość powietrza w mObywatelu?
"Aplikacja oferuje dostęp do szeregu danych dotyczących warunków atmosferycznych. Z łatwością dowiadujemy się z niej, jakie jest aktualne stężenie pyłów PM10 oraz PM2.5 - najbardziej szkodliwych dla zdrowia cząsteczek unoszących się w powietrzu" - informuje Ministerstwo Cyfryzacji w oficjalnym komunikacie.
Stężenie pyłów, o których wspomina resort, nie powinno przekraczać odpowiednio 50 µm i 25 µm.
Po otwarciu usługi w mObywatelu wyświetla się mapa z zaznaczonymi lokacjami, gdzie znajdują się mierniki pochodzące z punktów pomiarowych Edukacyjnej Sieci Antysmogowe. Użytkownik może samodzielnie wyszukać wybraną lokalizację i dodać ją do ulubionych. W tej sekcji można umieścić maksymalnie 10 miejsc.
Dla ułatwienia mapa jest wzbogacona o kolory. Jeśli dany obszar ma kolor zielony, to nie musimy obawiać się o zdrowie podczas pobytu na zewnątrz. Natomiast kolor czerwony wskazuje na bardzo złą jakość powietrza.
To jednak nie wszystko, co czeka na użytkowników w nowej funkcji. Usługa "Jakość powietrza" umożliwia także dostęp do takich informacji jak temperatura, ciśnienie i wilgotność powietrza.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Ponad 8 mln użytkowników. Oto funkcje mObywatela
Z najnowszych danych resortu cyfryzacji wynika, że z mDowodu w aplikacji mObywatel korzysta ponad 8 mln Polaków. Jest to elektroniczny, odrębny, ale pełnoprawny dokument tożsamości z inną serią, numerem i terminem ważności niż tradycyjny dowód.
Natomiast sam mObywatel została pobrana już 19 mln razy. Ministerstwo przekonuje, że aplikacja staje się "asystentem obywatela", ponieważ dzięki niej załatwianie spraw jest łatwiejsze i wygodniejsze. W mObywatelu możemy np. skontaktować się z administracją publiczną, a także sprawdzić dane dotyczące pojazdów czy punktów karnych.