Trwa ładowanie...

W PIT-2 kwota wolna oraz rozliczenie wspólne z małżonkiem. Ważne zmiany w podatkach

W środę wiceminister finansów na specjalnej konferencji zapowiedział kolejne zmiany w podatkach. - Chcemy z PIT-2 uczynić jednolity wzór różnego rodzaju oświadczeń, które dotąd składaliśmy odrębnie - stwierdził Artur Soboń. - Chodzi nie tylko o kwotę wolną, ale też m.in. koszty uzyskania przychodu, rozliczenia wspólnie z małżonkiem - wskazał.

W PIT-2 kwota wolna oraz rozliczenie wspólnie z małżonkiem. Ministerstwo finansów szykuje ważne zmiany W PIT-2 kwota wolna oraz rozliczenie wspólnie z małżonkiem. Ministerstwo finansów szykuje ważne zmiany Źródło: East News, fot: ZOFIA BAZAK
d2ullxq
d2ullxq

Zmiany dotyczą usprawnienia pewnych procesów, m.in. związanych z PIT-2.

- Chcemy z PIT-2, który jest już znany podatnikom i płatnikom podatku, uczynić jednolity wzór różnego rodzaju oświadczeń, które do tej pory składaliśmy odrębnie - wskazał Soboń.

Dodał, że w PIT-2 "będzie cały katalog kwestii, które będzie można zaznaczyć, wybrać, i one będą obowiązywały przy naszym rozliczeniu podatkowym".

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Rząd przyznaje się do błędu? Wiceminister o zmianach w ulgach

Jak powiedział, chodzi nie tylko o tzw. kwotę wolną, ale też m.in. koszty uzyskania przychodu - "czy np. chcemy się rozliczać wspólnie z małżonkiem, co może mieć znaczenie, bo np. później wyjdziemy na skalę podatkową i później przekroczymy próg podatkowy".

d2ullxq

Według Sobonia to duże ułatwienie, "które wspólnie z księgowymi, przedsiębiorcami zaproponujemy w ramach tych przepisów".

Kolejne zmiany w podatkach. Chodzi o formę opodatkowania

W środę podczas konferencji prasowej Artur Soboń podsumował konsultacje społeczne ws. zmian podatkowych. Jak zapowiedział wiceminister finansów, zaproponowane w marcu zmiany zostaną skorygowane.

- Najważniejsza zmiana to kwestia możliwości ponownego wyboru sposobu rozliczania ze strony przedsiębiorców — zaznaczył.

W projekcie zmian pojawi się propozycja ponownego wyboru sposobu opodatkowania w 2022 r. dla przedsiębiorców na ryczałcie i podatku liniowym.

d2ullxq

- Wprowadzamy możliwość wyboru skali. Będzie to wybór w rozliczeniu rocznym do 30 kwietnia 2023 r. To przepis epizodyczny, tylko dla tego roku — wyjaśnił.

Jak zaznaczył, w kolejnych latach przedsiębiorcy już normalnie będą mogli wybrać sposób opodatkowania, natomiast w tym roku będzie możliwość wyboru pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej księgowości od 1 stycznia do 31 grudnia.

Soboń wyjaśnił, że czas do 30 kwietnia będzie zarówno terminem rozliczenia się przedsiębiorców z fiskusem, jak i na ponowny wybór sposobu opodatkowania w ramach rozliczenia rocznego. - Ujednolicamy ten termin rozliczenia rocznego i będzie to 30 kwietnia. Nie będzie innych terminów — zaznaczył wiceminister.

d2ullxq

- Ci przedsiębiorcy, którzy dzisiaj nie chcą wstecz zmieniać tego, w jaki sposób prowadzić księgi, w jaki sposób obliczyć podatek i składki, tylko chcą to zrobić od 1 lipca i w zaliczkach już rozliczać się w inny sposób, przejść z ryczałtu na skalę, ci przedsiębiorcy będą mieli taką możliwość do 22 sierpnia i będą oni mogli prowadzić księgi pół roku w taki sposób, w jaki wybrali na początku roku; drugie pół roku będą mogli prowadzić je w oparciu o tę zmianę, której dokonali, czyli przeszli z ryczałtu na skalę — powiedział Soboń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ullxq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ullxq