Trwa ładowanie...
d2cbkpg

Noworoczny poniedziałek spokojny na FX, inwestorzy czekają na wynik spotkania Merkel-Sarkozy (opis)

02.01. Warszawa (PAP) - Pierwszy dzień Nowego Roku upłynął spokojnie, jeśli chodzi o notowania złotego. Polska waluta poruszała się w wąskim przedziale. Podobnie było na rynku...

d2cbkpg
d2cbkpg

02.01. Warszawa (PAP) - Pierwszy dzień Nowego Roku upłynął spokojnie, jeśli chodzi o notowania złotego. Polska waluta poruszała się w wąskim przedziale. Podobnie było na rynku długu, na którym panowały niskie obroty, a lekkie umocnienie polskich obligacji, bez udziału inwestorów z zagranicy, miało jedynie techniczny charakter. Większe obroty spodziewane są w kolejnych dniach tygodnia, a dla inwestorów kluczowe może okazać się spotkanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym 9 stycznia w Berlinie, mające na celu przygotowanie się na zbliżający szczyt UE 30 stycznia. Do tego czasu złoty powinien poruszać się w przedziale 4,45-4,50 za euro.

"Dziś była dość spokojna sesja, nie ma specjalnie zmian na kursach. Jest dość płytki rynek. Mieliśmy wąski przedział wahań, jeśli chodzi o złotego. Jest święto w USA, w Londynie, Szwajcarii - inwestorzy odpoczywają po Nowym Roku. Jest bardzo spokojnie" - powiedział w rozmowie z PAP Robert Kęsicki, diler walutowy z Kredyt Banku.

"Na większe obroty trzeba poczekać do jutra. W najbliższych dniach presja na złotego najprawdopodobniej będzie się nadal utrzymywać. Inwestorzy będą czekać na jakieś szczegóły dotyczące ustaleń pomiędzy Angelą Merkel a Nicolasem Sarkozym w sprawie zbliżającego się szczytu UE. To pewnie będzie w głównej mierze decydować o kursie euro-dolara, co przełoży się też na euro-złotego" - dodał.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel spotka się w przyszłym tygodniu 9 stycznia w Berlinie z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym, aby przygotować się na zbliżający się szczyt UE 30 stycznia.

d2cbkpg

"Na razie w centrum uwagi są więc nie tyle dane gospodarcze, co polityka: kłopoty strefy euro i szanse na ich rozwiązanie bądź odłożenie w czasie. Póki co trzeba się uzbroić w cierpliwość. Jeśli nie pojawią się jakieś negatywne komentarze, nie sądzę żeby w najbliższych dniach coś istotnego się wydarzyło, a złoty powinien poruszać się w przedziale 4,45-4,50 za euro" - powiedział Kęsicki.

NISKA PŁYNNOŚĆ NA DŁUGU, UMOCNIENIE JEDYNIE "TECHNICZNE"

Na rynku długu w poniedziałek panowała niska płynność, a lekkie umocnienie polskich papierów, bez udziału inwestorów z zagranicy, miało jedynie charakter techniczny. To, w jakich nastrojach powrócą oni w Nowym Roku i w którym kierunku podąży rynek obligacji okaże się dopiero we wtorek.

"Nie było dziś płynności, bardzo małe obroty. Obligacje trochę się umocniły, ale nie ma w ogóle Londynu, nie ma IRS-ów. Ten ruch nie zależy od sentymentu. Właściwie należy uznać, że się nic nie wydarzyło" - powiedział PAP Adrian Skubij, diler SPW z ING BSK.

d2cbkpg

"Jutro może wszystko wrócić. Dopiero wtorek może nam pokazać, czy to dzisiejsze umocnienie jest związane z poprawą sentymentu na rynkach, czy był to ruch typowo techniczny" - dodał.

Warte uwagi mogą być poniedziałkowe słowa ministra finansów Jacka Rostowskiego, który powiedział w tygodniku "Newsweek", że jeżeli do wzrostu rentowności obligacji dochodzi na skutek paniki, albo "zarażenia wirusem z zewnątrz", a nie na skutek złego zarządzania finansami publicznymi, to może być celowe, aby NBP krótkoterminowo interweniował na rynku długu w obliczu tego, że w Polsce nie ma zakazu zakupu obligacji skarbowych przez NBP na rynku wtórnym.

W popołudniowym komunikacie NBP stwierdził, że na mocy ustawy podstawowym celem działalności NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen i temu zadaniu musi być podporządkowana polityka pieniężna. Niezależny bank centralny wspiera politykę gospodarczą rządu, ale nie może go zastępować szczególnie w kwestiach związanych z zarządzaniem długiem publicznym, a jakiekolwiek publiczne spekulacje na temat ewentualnego spadku cen polskich obligacji i konieczności interwencji w tym zakresie przez bank centralny mogą prowadzić do niepożądanej percepcji tej informacji przez rynki finansowe.

poniedz. poniedz. piątek 16.30 9.45 16.15

EUR/PLN 4,4683 4,4600 4,4600 USD/PLN 3,4565 3,4435 3,4379 EUR/USD 1,2926 1,2950 1,2974

OK0114 4,80 4,82 4,83 PS1016* 5,29 5,29 5,33 DS1021 5,86 5,86 5,89 *nowy benchmark

(PAP)

jba/ asa/

d2cbkpg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cbkpg