Nowy konkurs na stanowiska prezesa Węglokoksu i jego dwóch zastępców
Ogłoszony na początku kwietnia konkurs na stanowisko prezesa katowickiego Węglokoksu oraz jego zastępcy ds. finansowych został zamknięty bez rozstrzygnięcia. Rada nadzorcza ogłosiła nowy konkurs na te stanowiska; chce też wyłonić wiceprezesa spółki ds. hutnictwa.
O decyzjach rady, która w czwartek i piątek prowadziła rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami na członków zarządu firmy nowej kadencji, poinformowała w sobotę rzeczniczka Węglokoksu Marzena Mrozik.
Należący do Skarbu Państwa Węglokoks jest jednym z podmiotów pełniących ważną rolę w procesie restrukturyzacji górnictwa i hutnictwa. Spółka będzie jednym z udziałowców Polskiej Grupy Górniczej, ma też odegrać wiodącą rolę w konsolidacji kilku podmiotów sektora stalowego pod szyldem Śląskie Huty Stali.
Ogłoszony w pierwszych dniach kwietnia konkurs dotyczył czterech stanowisk: prezesa zarządu oraz wiceprezesów: ds. handlowych, ds. finansowych oraz ds. grupy kapitałowej. Zgłoszenia były przyjmowane do 18 kwietnia, a 21 kwietnia rozpoczęły się rozmowy z kandydatami, w wyniku których dwa postępowania zostały zamknięte bez wyłonienia członków nowego zarządu - chodzi o konkurs na prezesa i wiceprezesa ds. finansowych.
Jednocześnie rada nadzorcza zdecydowała o rozszerzeniu składu zarządu dziewiątej kadencji do pięciu osób; piątym członkiem zarządu będzie wiceprezes ds. hutnictwa - podmioty z tego sektora należą już do grupy kapitałowej Węglokoksu (Huta Łabędy i Huta Pokój), a w skład Śląskich Hut Stali ma wejść ponadto Walcownia Blach Grubych Batory. Niedawno Węglokoks podpisał też list intencyjny o współpracy z Hutą Ferrum - rozważane będą różne scenariusze potencjalnej konsolidacji sektora przetwórców stali.
Zgłoszenia w nowych konkursach - na stanowiska prezesa oraz wiceprezesów ds. finansowych i ds. hutnictwa - będą przyjmowane do 9 maja. Dzień później nastąpi otwarcie zgłoszeń, a rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami spełniającymi warunki formalne będą przeprowadzane w siedzibie spółki od 12 maja.
Przedmiotem oceny będzie m.in. wiedza kandydata na prezesa spółki o krajowym i zagranicznym rynku, na którym działa spółka, znajomość uwarunkowań w handlu węglem wynikających z członkostwa Polski w UE oraz strategia handlowa i rozwojowa grupy Węglokoksu, który z firmy specjalizującej się w przeszłości głównie w eksporcie węgla stał się grupą kapitałową zaangażowaną w górnictwie, energetyce i hutnictwie.
Zarządem Węglokoksu od sierpnia 2009 r. kieruje Jerzy Podsiadło, w przeszłości m.in. prezes koncernu Hutniczego Polskie Huty Stali, przejętego w wyniku prywatyzacji przez globalny koncern ArcelorMittal. W skład dotychczasowego zarządu wchodzą też Robert Kwaśniak (wiceprezes ds. finansowych) i Sławomir M. Suchoń (ds. grupy kapitałowej).
Węglokoks - jak informował niedawno wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski - przygotowuje obecnie swoją ofertę dotyczącą zaangażowania w Katowickim Holdingu Węglowym; docelowo holding i należąca do grupy Węglokoksu spółka Węglokoks Kraj (należy do niej kopalnia Bobrek-Piekary) mogą zostać połączone. Decyzje mają zapaść do czerwca tego roku. W lutym tego roku wiceminister szacował, że holding potrzebuje wsparcia kapitałowego rzędu 400-500 mln zł. Będą to środki m.in. na inwestycje.
Węglokoks będzie też jednym z udziałowców Polskiej Grupy Górniczej (PGG) - spółki, która z początkiem maja ma przejąć kopalnie i zakłady Kompanii Węglowej. Spółka PGG należy obecnie do Węglokoksu, a po przeniesieniu do niej kopalń KW, Węglokoks będzie miał w niej udział mniejszościowy, na podstawie m.in. wniesionej w ubiegłym roku 500-milionowej przedpłaty na zakup rybnickich kopalń. Uroczyste powołanie PGG, z udziałem inwestorów, banków i strony społecznej, zaplanowano na najbliższy wtorek w Katowicach.