Nowy pomysł rządu. Wynagrodzenie godzinowe

Rząd doprecyzuje przepisy dotyczące sposobu naliczania stałego, miesięcznego wynagrodzenia o takiej samej wysokości wynikającego z umowy o pracę

Nowy pomysł rządu. Wynagrodzenie godzinowe
Źródło zdjęć: © © DURIS Guillaume - Fotolia.com

Rząd doprecyzuje przepisy dotyczące sposobu naliczania miesięcznego wynagrodzenia o stałej wysokości, wynikającego z umowy o pracę.

Do Kodeksu pracy mają trafić regulacje dotyczące art. 297 k. p. Mowa w nim o zasadach wynagrodzenia w określonych sytuacjach. Chodzi o sposób ustalania wynagrodzenia, jakie przysługuje pracownikowi w okresie, w którym nie wykonuje pracy i nie przysługuje mu za to wynagrodzenie oraz, gdy jest niezdolny do pracy i otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek z ZUS.

Do tej pory, według rozporządzenia, wynagrodzenie ustalano przyjmując trzydziestodniowy miesiąc pracy. Przykładowo w lutym, pracownik uzyskiwał dodatkowe wynagrodzenie za 2 dni, których faktycznie w kalendarzu nie ma. Natomiast, gdy miesiąc miał 31 dni, nie otrzymywał pensji za dodatkowy dzień - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Propozycją resortu pracy jest wprowadzenie zasady w myśl której, pensja za niepełny przepracowany miesiąc będzie obliczana przy uwzględnieniu wynagrodzenia za każdą przepracowaną godzinę.

- Godzinowe rozliczanie przepracowanego czasu to dobry pomysł. Zmiana ta wymusi także na pracodawcach rzetelne prowadzenie ewidencji czasu pracy. Aby prawidłowo obliczyć pensję, przedsiębiorca będzie musiał mieć porządek w papierach – stwierdza Grzegorz Orłowski, radca prawny z Kancelarii Orłowski, Patulski, Walczak dla "DGP".

AS,WP.PL

prawo pracyprawokodeks pracy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)