Nowy program PUP w Gdańsku "Kobiety w IT - testerki oprogramowania"

Od 7 stycznia 2014 r. Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku rozpocznie rekrutację do nowego projektu, który skierowany jest do kobiet poszukujących pracy. Celem półrocznego programu jest przygotowanie 10 Pań do pracy w sektorze IT na stanowisku tester oprogramowania.

Nowy program PUP w Gdańsku "Kobiety w IT - testerki oprogramowania"
Źródło zdjęć: © PAP/Tytus Żmijewski

Od 7 stycznia 2014 r. Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku rozpocznie rekrutację do nowego projektu, który skierowany jest do kobiet poszukujących pracy. Celem półrocznego programu jest przygotowanie 10 Pań do pracy w sektorze IT na stanowisku tester oprogramowania. Uczestniczki projektu przejdą szkolenie przygotowujące je do uzyskania międzynarodowego certyfikatu testera ISTQB Foundation. Dodatkowo odbędą także 3-miesięczne praktyki u trójmiejskich firm, głównie z sektora IT, które po pozytywnym zakończeniu kursu zaoferują uczestniczkom pracę.

Projekt stanowi odpowiedź PUP w Gdańsku na zapotrzebowanie trójmiejskich firm na specjalistów w zakresie testowania oprogramowań. Skierowany jest on wyłącznie do kobiet, ponieważ z perspektywy pracodawców wciąż jest ich zbyt mało w tym sektorze. Pod kątem wymagań firmy kładą przede wszystkim nacisk na kompetencje osobowe, zainteresowanie nowościami technologicznymi, a także umiejętności analityczne, które są niezwykle istotne w pracy testera. Dodatkowym kryterium w trakcie rekrutacji będzie znajomość języka angielskiego na poziomie minimum B1, która ze względu na pracę w międzynarodowym zespole, a także specyfikę zawodu jest warunkiem niezbędnym.

Rekrutacja do projektu odbędzie się w kilku etapach. Zostaną one przeprowadzone przez rekruterów PUP w Gdańsku we współpracy z instytucją szkoleniową. W trakcie pierwszego zostanie dokonana wstępna weryfikacja kandydatów na podstawie ich dokumentów aplikacyjnych.

W drugiej części na podstawie rozmowy zweryfikowane zostaną kluczowe kompetencje osobowe kandydatów oraz znajomość języka angielskiego. Trzeci, ostatni etap rekrutacji to sprawdzenie kandydatów pod kątem merytorycznych predyspozycji zawodowych. Program najprawdopodobniej będzie realizowany od 10 lutego do połowy czerwca 2014 roku. Pierwszy miesiąc programu zostanie przeznaczony na szkolenie teoretyczne, które obejmie cztery moduły tematyczne w łącznym wymiarze 116 godzin:

I „Testowanie oprogramowania” - 84h (zakończone egzaminem ISTQB na poziomie podstawowym w języku polskim lub angielskim)
II „Procesy biznesowe” – 8h
III „Agile w praktyce z elementami komunikacji w zespole scrumowym” – 16h
IV „Efektywne poruszanie się po rynku pracy” – 8h

Trzy kolejne miesiące projektu to część praktyczna, w trakcie której uczestniczki odbędą praktyki w wybranych firmach. Dodatkowo część z firm zadeklarowała chęć przeprowadzenia dodatkowych warsztatów w wymiarze około 30 godzin. Dzięki połączeniu części teoretycznej z praktyką, a także realizacji programu we współpracy z konkretnymi firmami uczestnicy projektu będą mogli nie tylko dokładniej zapoznać się ze specyfiką wykonywanego zawodu, ale przede wszystkim lepiej poznać swoich przyszłych pracodawców.

(AS)

iturząd pracypup

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)