Nowy projekt zmian w OFE bez min. limitu inwestycji w akcje na poziomie 75 proc.
13.11. Warszawa (PAP) - Nowy projekt ustawy o zmian w OFE, po konsultacjach, nie zakłada wprowadzenia minimalnego limitu inwestycji funduszy w akcje na poziomie 75 proc. wartości...
13.11.2013 | aktual.: 14.11.2013 07:08
13.11. Warszawa (PAP) - Nowy projekt ustawy o zmian w OFE, po konsultacjach, nie zakłada wprowadzenia minimalnego limitu inwestycji funduszy w akcje na poziomie 75 proc. wartości aktywów - wynika z opublikowanego w środę wieczorem dokumentu przygotowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
W pierwszym projekcie ustawy z 10 października założono, że minimalny limit inwestycji w akcje będzie obowiązywał na stałe. Później resort finansów wnioskował, aby funkcjonował on do 30 czerwca 2016 roku.
Wobec pierwotnego projektu zmianie uległ także okres wyboru pomiędzy ZUS a OFE. Nowy projekt przewiduje, że od 1 kwietnia 2014 r. przyszli emeryci będą mieli cztery miesiące, a nie trzy, na decyzję, czy chcą pozostać w OFE. Jeżeli ktoś nie zadeklaruje, że chce oszczędzać w OFE, jego składki automatycznie będą ewidencjonowane w ZUS.
Po dwóch latach, w 2016 roku, otworzy się kolejne czteromiesięczne "okienko czasowe" na ewentualną zmianę decyzji, następne "okienka" będą otwierane co cztery lata.
W projekcie podtrzymano założenie, że część obligacyjna aktywów zgromadzonych w OFE ma zostać przekazana do ZUS i umorzona.
Podobnie jak w pierwszej wersji dokumentu, także w jego nowej wersji założono, że od 3 lutego 2014 r. fundusze emerytalne nie będą mogły inwestować w dług emitowany przez Skarb Państwa oraz NBP, a także w instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. Fundusze nie będą mogły również inwestować w obligacje innych krajów oraz papiery zagranicznych banków centralnych.
Jednocześnie OFE będą mogły kupować obligacje emitowane przez BGK, w tym obligacje infrastrukturalne na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego, o ile nie będą one miały gwarancji SP.
Podtrzymano także mechanizm stopniowej liberalizacji limitu inwestycji OFE za granicą. Zostanie on docelowo podniesiony do 30 proc. w 2016 roku z obecnych 5 proc. W 2014 roku będzie wynosił 10 proc., a w 2015 roku wzrośnie do 20 proc.
Utrzymany został zapis o obniżeniu opłat pobieranych przez fundusze z 3,5 proc. do 1,75 proc. Niższe będą także opłaty naliczane przez ZUS od składek przekazywanych do OFE; spadną one z 0,8 proc. do 0,4 proc.
Nie uległo zmianie także to, że wypłatą emerytur, także ze składek, które będą gromadzone w OFE, zajmie się ZUS.
Autorzy projektu nadal zakładają wprowadzenie tzw. suwaka, czyli obowiązku stopniowego przekazywania aktywów z OFE do ZUS, na 10 lat przed emeryturą, w ratach miesięcznych.
W piątek, na zwołanym "w trybie nagły" posiedzeniu, projektem ustawy o zmianach w systemie emerytalnym, zajmie się stały komitet Rady Ministrów. (PAP)
bg/ mmu/ pr/