Nuda i słaby KGHM
Wczorajsza sesja za oceanem zakończona na sporych minusach i spore spadki na giełdach azjatyckich nie dawały nadziei na dobry początek notowań w Europie. Początek sesji rzeczywiście nie wyglądał najlepiej, chociaż spadki na głównych parkietach europejskich raczej nie przekraczały 0,5%. Podobnie sytuacja wyglądała w Warszawie.
24.08.2012 18:13
Indeks naszych największych spółek rozpoczął od niewielkiego spadku i również tylko sporadycznie był większy niż 0,5%. Przez większość sesji trudno było powiedzieć, że coś się działo. Mocno spadał KGHM i on przede wszystkim odpowiadał za spadek indeksu WIG20. Wynik na innych spółkach był prze większość sesji remisowy. Gdyby odjąć spadek naszego miedziowego giganta, mielibyśmy zerową zmianę indeksu. Przed sesją na Wall Street nastroje w Europie trochę się pogorszyły. O dziwo nasz rynek zachował się inaczej. Niewiele odrobił KGHM, ale inne spółki pomogły indeksowi wrócić w rejony neutralne. Udawało nam się utrzymać blisko poziomów zamknięcia wczorajszej sesji pomimo początkowych spadków na indeksach amerykańskich. Gdy tam nastąpiło ocieplenie nastrojów, nasze byki podjęły walkę o zakończenie notowań po zielonej stronie. Przebywanie w strefie wartości dodatnich wcześniej się nie udawało, ale końcówka wyglądała już dużo lepiej i ta sztuka się ostatecznie udała.
Obroty osiągnęły dziś poziom nieco poniżej 0,63 miliarda złotych, wzrost zanotowały 163 spółki, spadek 144. WIG20 zakończył się ostatecznie wzrostem (+0,22%), mWIG40 spadł o -0,47%, a sWIG80 wzrósł o +0,38%. Najlepiej na dzisiejszej sesji poradziły sobie spółki paliwowe i deweloperskie, gorzej prezentowały się spółki spożywcze, surowcowe i budowlane. Największy negatywny wpływ na indeks naszych blue chipów miały: KGHM (-1,56%) i PEKAO (-1,67%). Spadkiem sesję zakończyły jeszcze tylko PGNiG, Tauron, BRE i Kernel. Najlepiej w gronie największych spółek prezentowały się: JSW (+2,23%), Lotos (+1,94%), GTC (+1,77%), PKNOrlen (+1,77%), Synthos (+1,27%) i PZU (+1,15%).
Wśród mniejszych spółek dobrze prezentowały się: Bioton, Sadovaya, Rubikon, Ekoexport, BBI Development NFI, Mirbud i Polskie Jadło. Nie zaliczą dnia do udanych akcjonariusze spółek: IFCapital, Rank Progress, Duda, Otmuchów i Bomi. Słabo zachowywała się również spółka Hawe, która korygowała mocne wczorajsze wzrosty po informacji o nowej emisji akcji, z której chce pozyskać 350 milionów złotych. Wcześniejsze wzrosty mocno korygował również Eurocash, który przedstawił co prawda wyniki zgodne z oczekiwaniami rynku, ale chyba były one już uwzględnione w cenie. Duże spadki zanotował Budimex, który dokonał odpisów aktualizujących wartość firmy PNI, która złożyła wniosek o upadłość układową. Odpisy na PNI obniżą wynik netto za pierwsze półrocze o 123 miliony złotych.
Dzisiaj nie doczekaliśmy się sygnałów, jak może wyglądać przyszły giełdowy tydzień, chociaż byki powalczyły w końcówce sesji o jak najlepsze zakończenie tego słabego tygodnia. Indeks naszych blue chipów broni się przed większym spadkiem, ale dopóki sytuacja na głównych światowych parkietach się nie poprawi, trudno będzie o ruch wzrostowy. Tam jednak trwa korekta i trzeba poczekać na sygnał poprawy. Byłaby wtedy szansa na wzrosty, ale zbyt spektakularnych osiągnięć na naszym parkiecie raczej bym nie oczekiwał.
Piotr Trzciński
makler DM BZ WBK S.A.
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |