Trwa ładowanie...
d43c2eo
akcje
06-12-2007 08:50

Obligatariusze Elka wycenili akcję na 152 zł

Czy Elektrim może być wart prawie 13 mld zł? Tak wynikałoby z szacunków obligatariuszy. Domagają się od spółki 3,17 mld zł.

d43c2eo
d43c2eo

We wtorek minął termin, w którym wierzyciele Elektrimu mogli zgłaszać się do sądu. Ostatniego dnia powiernik zgłosił wierzytelności w imieniu obligatariuszy. Razem dają niebagatelną kwotę 879,4 mln EUR (3,17 mld zł).

Majętna spółka. W teorii

Podstawowy dług wobec nich był dwa razy mniejszy — obligacje zamienne wyemitowane w 1999 r. miały wartość 440 mln EUR. Z wielkości płatności końcowej (wynika z umowy restrukturyzacyjnej dotyczącej obligacji spółki) widać, że obligatariusze szacują majątek Elektrimu na 3,53 mld EUR, czyli 12,7 mld zł. Daje to prawie 152 zł na akcję konglomeratu!

W zapisie o płatności końcowej wskazano, że obligatariusze otrzymają płatność równoważną 25 proc. godziwej wartości netto majątku Elektrimu powyżej progu 160 mln EUR.

d43c2eo

Na wierzytelność składają się dwie kwoty. Jedna, znacznie większa — 843,7 mln EUR — to budząca od lat wiele emocji płatność końcowa. Wynika ona z podjętego w 2002 r. zobowiązania Elektrimu do zapłaty obligatariuszom kwoty zależnej od godziwej wartości netto swojego majątku.

_ Obie wierzytelności zostały wyliczone zgodnie z umową restrukturyzacyjną z 2002 r., podpisaną przez Elektrim, Elektrim Finance i powiernika obligacji. Przed pięcioma laty umowa ta pozwoliła Elektrim uniknąć upadłości _ — powiedział Mirosław Obarski, rzecznik Komitetu Obligatariuszy Elektrimu.

Metodologia wyliczenia płatności końcowej również została określona we wspomnianej umowie. Dotąd wierzyciele podkreślali, że ukrywanie przez Elektrim majątku nie pozwala na odpowiednie jej wyliczenie. Jak więc obliczyli ją teraz? Wzięto pod uwagę jeden z sześciu wariantów możliwych aktywów Elektrimu, przedstawionych przez biegłego w czasie poprzedniego postępowania upadłościowego (prowadzonego w 2006 r.). Wariant ten zakłada, że Elektrim jest właścicielem udziałów w PTC i PAK. Jednak powiernik uznając spis aktywów zmodyfikował ich wartość. Przykładem są akcje PAK. W wycenie przygotowanej na potrzeby sądu ich wartość oszacowano na 600 mln zł. Ponieważ jednak Zygmunt Solorz-Żak domaga się od skarbu państwa 2 mld zł, taką kwotę wziął pod uwagę powiernik.

Mniejsza wierzytelność opiewa na 35,7 mln EUR. To kwota główna i odsetki z tytułu spłaty obligacji. Wierzytelność została potwierdzona orzeczeniem angielskiego sądu najwyższego z 15 czerwca 2007 r. Nie kwestionuje jej sam Elektrim, który w listopadzie zwrócił się do sędziego sądu upadłościowego o zgodę na spłacenie obligatariuszy (wnioskował o 40 mln EUR). Spółce zależy bowiem na zdjęciu zabezpieczeń na jej majątku, czego powiernik obligatariuszy od dawna odmawia.

Vivendi chce miliardów

Zarejestrowaliśmy wierzytelność wartości inwestycji — ponad 2 mld EUR — mówi przedstawiciel Vivendi.

Wierzytelność zarejestrowało też Telco. Dlatego Elektrim złożył wniosek o jego upadłość.

Katarzyna Latek

d43c2eo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43c2eo