Trwa ładowanie...
d1kyq6r
rząd
05-01-2010 15:04

Obradowała Rada Ministrów (komunikat)

...

d1kyq6r
d1kyq6r

05.01. Warszawa - CIR informuje:

Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd przyjął założenia polskiej polityki zagranicznej na rok 2010 (dokument rozpatrywany w trybie zastrzeżonym).

Rada Ministrów zaakceptowała:

- założenia do projektu ustawy o kredycie konsumenckim w związku z implementacją dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/48/WE z 23 kwietnia 2008 r. w sprawie umów o kredyt konsumencki;

d1kyq6r

- założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Ponadto przyjęła:

- projekt ustawy o uchyleniu ustawy o wyrobach stosowanych w medycynie weterynaryjnej oraz o zmianie innych ustaw;

- projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów;

- projekt ustawy o zmianie ustawy o produktach pochodzenia zwierzęcego.

Rada Ministrów wydała rozporządzenia:

- zmieniające rozporządzenie w sprawie łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej;

d1kyq6r

- zmieniające rozporządzenie w sprawie starachowickiej specjalnej strefy ekonomicznej;

- w sprawie funduszu nagród za szczególne osiągnięcia w Służbie Celnej.

Podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie utworzenia polskiego kontyngentu policyjnego wydzielonego do udziału w Misji Policyjnej Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie (EUPM).

Zajęła stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1678).

d1kyq6r

Rząd przyjął dokument implementacyjny do Programu "Solidarność pokoleń. Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+".

Zapoznał się z informacją na temat polityki rozwoju.


Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o kredycie konsumenckim w związku z implementacją dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/48/WE z 23 kwietnia 2008 r. w sprawie umów o kredyt konsumencki, przedłożone przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

d1kyq6r

Dłuższy termin na odstąpienie od umowy oraz zwiększenie kwoty kredytu objętego przepisami ustawy - to tylko niektóre z założeń ustawy o kredycie konsumenckim. Założenia przygotowano w związku z uchwaleniem nowej dyrektywy unijnej 2008/48/WE z 23 kwietnia 2008 r. w sprawie umów o kredyt konsumencki. Wdrożenie jej przepisów do polskiego prawa powinno nastąpić do 11 czerwca 2010 r. Nowe rozwiązania będą sprzyjać ochronie kredytobiorców i ułatwiać zaciąganie kredytów konsumenckich w innych krajach Unii Europejskiej.

Zgodnie z założeniami, maksymalna kwota kredytu konsumenckiego zostanie podniesiona do 75 tys. euro. Aktualnie kredyt konsumencki udzielany jest do 80 tys. zł. Ma być też wydłużony termin odstąpienia od umowy kredytu, bez podania przyczyny, z obecnych 10 do 14 dni kalendarzowych. Przepisy będą musiały stosować wszystkie instytucje finansowe, w tym m.in. SKOK-i, parabanki oraz osoby fizyczne, które w ramach swojej działalności udzielają pożyczek.

Istotną zmianą jest także wprowadzenie Europejskiego Ujednoliconego Formularza Kredytowego, który ma zawierać wszystkie podstawowe informacje o kredycie, takie jak: koszt pożyczki, całkowita kwota do spłaty, wysokość oprocentowania, wymagane zabezpieczenia, itp. Ułatwi to klientom, przed zawarciem umowy, podjęcie świadomej decyzji o zaciągnięciu kredytu i porównanie ofert. Dodatkowo kredytodawca (a także pośrednik kredytowy), będzie zobowiązany wyjaśnić konsumentowi postanowienia umowy, którą ten zamierza zawrzeć. W ten sposób zrealizuje tzw. obowiązek asysty przedkontraktowej. Nie jest to tożsame z doradztwem finansowym.

d1kyq6r

Duży nacisk położono na sposób komunikacji z potencjalnym klientem w reklamach. Unijne prawo wymaga, aby oprócz rzeczywistej rocznej stopy procentowej konsument otrzymywał cały pakiet szczegółowych informacji zawsze wówczas, gdy kredytodawca podaje koszt uzyskania pożyczki.

Zlikwidowany zostanie maksymalny próg 5 proc. łącznej kwoty wszystkich opłat, prowizji oraz innych kosztów związanych z zawarciem umowy o kredyt konsumencki. Dostęp do informacji o wysokości tych kosztów zapewni obowiązkowy Formularz Kredytowy. W ten sposób klient, w przypadku zawarcia umowy, otrzyma pełną informację o wszelkich kosztach. Będzie mógł również porównać inne oferty. Obecnie opłata przygotowawcza nie podlega zwrotowi. Zmieni się to po wdrożeniu nowych przepisów.

W założeniach przyjęto, że wszystkie instytucje udzielające pożyczek będą miały obowiązek badania zdolności kredytowej przed udzieleniem kredytu.

d1kyq6r

Nowe rozwiązania będą także dotyczyć informacji udzielanych konsumentowi kredytów hipotecznych bez względu na wysokość zobowiązania. Przed zawarciem umowy będzie to m.in. całkowita kwota kredytu, wymagany wkład własny, zasady i termin spłaty zobowiązania, koszt kredytu. W umowie konsument powinien znaleźć informacje o: wysokości oprocentowania i warunkach jego zmiany, wysokości prowizji, kosztach związanych z udzieleniem kredytu, sposobie zabezpieczenia spłaty, uprawnieniach i skutkach przedterminowej spłaty pożyczki. W umowach walutowych podawane będą dodatkowo informacje o sposobie i terminach ustalania kursu wymiany walut oraz zasadach przeliczania na walutę wypłaty i spłaty kredytu.


Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, przedłożone przez ministra sprawiedliwości.

Jedną z najważniejszych propozycji jest zrównanie ważności dokumentów i informacji (odpisów, wyciągów i zaświadczeń) wydawanych przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) w formie papierowej z tymi, które są wydawane drogą elektroniczną. Podobne rozwiązania są już stosowane w Niemczech czy Wielkiej Brytanii.

W założeniach przyjęto, że dokumenty udostępnianie w formie elektronicznej będą miały moc dokumentów urzędowych. Zmieniony zostanie termin "ogólnodostępne sieci teleinformatyczne" na "ogólnodostępne sieci informatyczne". Będzie to oznaczać, że dostęp do informacji KRS, a także dostęp do dokumentów, będzie możliwy jedynie przez internet, a nie za pośrednictwem poczty elektronicznej.

W związku z tym, że dokumenty wydawane w formie elektronicznej będą posiadać moc dokumentów urzędowych, konieczne będzie wprowadzenie przepisów, na podstawie których możliwe będzie zweryfikowanie danych uzyskanych tą drogą z danymi zawartymi w dokumencie urzędowym. Dokument wydawany elektronicznie będzie posiadać nie tylko specjalną szatę graficzną ze stosownymi klauzulami umożliwiającymi posługiwanie się nim jako równoważnym w mocy z dokumentem urzędowym, ale również odpowiedni kod cyfrowo-literowy, będący unikalnym identyfikatorem takiego dokumentu. Zakłada się, że poświadczenie będzie mogło mieć formę nadruku (w nagłówku) o treści np. "Poświadcza się, że dokument ten jest zgodny z oryginałem znajdującym się w aktach rejestrowych KRS". Takie dokumenty będą mogły być wykorzystywane w postępowaniach sądowych i administracyjnych.

Zgodnie z przyjętymi założeniami, dostęp do wszystkich aktualnych danych wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego, w tym również do rejestru dłużników niewypłacalnych (RDN), ma być powszechny i bezpłatny. Zakłada się dwa warianty dostępu elektronicznego - przez stronę internetową oraz poprzez złożenie drogą elektroniczną wniosku o odpis w postaci elektronicznej, jak dotychczas). Szczegóły dotyczące dostępu będą określone w znowelizowanym rozporządzeniu ministra sprawiedliwości.

Proponuje się także zmianę sposobu rejestrowania numeru identyfikacji podatkowej (NIP)
. Możliwe będzie wpisywanie do rejestru przedsiębiorców numeru NIP "z urzędu", bezpośrednio po uzyskaniu przez sąd rejestrowy informacji o jego nadaniu przez urząd skarbowy. Zakłada się, że wpis nie będzie podlegał opłacie sądowej oraz ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Takie rozwiązanie, wykluczające oczekiwanie na dodatkowy wniosek rejestrowy, będzie korzystne dla przedsiębiorców.

Zaproponowano ponadto, by do rejestru wpisywany był adres strony internetowej i adres poczty elektronicznej, o ile przedsiębiorca takie adresy posiada. Ich ujawnianie będzie dokonywane wyłącznie za zgodą zainteresowanego.


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o uchyleniu ustawy o wyrobach stosowanych w medycynie weterynaryjnej oraz o zmianie innych ustaw, przedłożony przez ministra zdrowia.

Przewidziano uchylenie ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach stosowanych w medycynie weterynaryjnej. Jest to związane z koniecznością wdrożenia do polskiego prawa regulacji europejskich.

Zaproponowano nowelizację innych ustaw. Na przykład przewidywana zmiana ustawy z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne umożliwi weterynaryjnym hurtowniom farmaceutycznym hurtową sprzedaż wyrobów do diagnostyki in vitro stosowanych w medycynie weterynaryjnej. Założono też zmiany w ustawie z 29 stycznia 2004 r. o Inspekcji Weterynaryjnej i ustawie z 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Znowelizowane przepisy mają obowiązywać po 30 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, przedłożony przez ministra infrastruktury.

W projekcie nowelizacji ustawy zawarto przepisy wprowadzające wyjątek od zasady składania do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) wniosków o przyznanie premii kompensacyjnej za pośrednictwem banku kredytującego.

Chodzi o inwestora, który zamierza remontować budynek w całości z innych środków niż kredyt, na który została przyznana premia termomodernizacyjna lub premia remontowa. Wniosek o przyznanie premii będzie składany bezpośrednio do BGK, co skróci znacznie procedurę. Do wniosku należy dołączyć dokumenty określające rozmiar i szacowane koszty przedsięwzięcia. Bank musi sprawdzić, czy zakres remontu jest zgodny z przepisami ustawy. Premia będzie wypłacana bezpośrednio inwestorowi po zrealizowaniu przedsięwzięcia.

Ponadto projekt nowelizacji zakłada, że inwestor któremu przysługuje premia kompensacyjna, wykonujący remont bez korzystania z premii remontowej, nie będzie musiał wykazywać zmniejszenia zapotrzebowania na energię dostarczaną do budynku na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej. W rezultacie będzie mógł od razu zrealizować duży remont, korzystając - na dotychczasowych zasadach - zarówno z premii kompensacyjnej, jak i remontowej, albo zrealizować mniejsze przedsięwzięcie refinansowane w części lub w całości z premii kompensacyjnej. Zachowa przy tym prawo do skorzystania z premii remontowej z tytułu realizacji kolejnych przedsięwzięć remontowych.

Uprawnienia do premii kompensacyjnej będą miały cztery kategorie inwestorów: właściciele budynku mieszkalnego, właściciele jego części, współwłaściciele budynku, współwłaściciele jego części. Takie rozwiązanie oznacza (w niektórych, złożonych sytuacjach prawnych), że premia kompensacyjna w przypadku jednego budynku mieszkalnego może przysługiwać więcej niż jednemu inwestorowi. Premia ta przysługuje jeden raz w odniesieniu do budynku mieszkalnego lub jego części.

Przyjęte rozwiązania powinny w istotny sposób poprawić dostępność premii kompensacyjnej dla uprawnionych.


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o produktach pochodzenia zwierzęcego, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Projekt nowelizacji zawiera wiele zmian sprzyjających rozwojowi przedsiębiorczości, a przede wszystkim ułatwiających eksport produktów pochodzenia zwierzęcego z Polski do państw trzecich (spoza Unii Europejskiej) oraz umożliwiających wzrost produkcji i sprzedaży produktów mięsnych.

Nowe przepisy doprecyzowują warunki wywozu produktów pochodzenia zwierzęcego z Polski do państw trzecich. Chodzi o zasady dotyczące wystawiania świadectw weterynaryjnych i nakładania plomb weterynaryjnych na środki transportu.

Wprowadzono możliwość wydawania przez urzędowych lekarzy weterynarii tzw. zbiorczych świadectw zdrowia dla produktów pochodzenia zwierzęcego eksportowanych z Polski do tych państw trzecich, które wprowadziły taki wymóg. Obecnie każdy z produktów pochodzących z różnych zakładów produkcyjnych, zgromadzonych przed wysyłką w jednym zakładzie (np. magazynie, chłodni), jest zaopatrzony w świadectwo zdrowia. Teraz te produkty zostaną potraktowane jak jedna przesyłka i będą miały jedno tzw. zbiorcze świadectwo zdrowia.

Rozszerzono również możliwość nakładania tzw. plomb weterynaryjnych na kontenery lub pojemniki, którymi eksportowane są produkty pochodzenia zwierzęcego do państw trzecich. Obecnie istnieje obowiązek nakładania plomb na wszystkie rodzaje środków transportu, zaraz po załadunku towarów. W przypadku towarów przewożonych statkami lub samolotami nie zawsze jest to możliwe. Nałożenie plomby na ładownie statku lub samolotu, oznaczałoby zakaz wejścia do tych pomieszczeń przez obsługę, co byłoby sprzeczne z przepisami transportowymi.

Projekt wprowadza także obowiązek ponownego plombowania środków transportu, gdy organ celny zerwie plombę wcześniej nałożoną przez organ Inspekcji Weterynaryjnej. To rozwiązanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom państw trzecich, a w szczególności Rosji. Chodzi o to, że brak tzw. plomby weterynaryjnej, stwierdzony przez służby weterynaryjne państwa trzeciego, może spowodować wycofanie produktów z takiego kraju. I wtedy, zgodnie z przepisami o weterynaryjnej kontroli granicznej, takie produkty należy unieszkodliwić.

Zaproponowano również zmiany, które umożliwią ubój zwierzęcia w gospodarstwie innym niż gospodarstwo jego pochodzenia, jeśli mięso będzie przeznaczone na użytek własny. Działalność ta będzie rejestrowana przez powiatowego lekarza weterynarii, a warunki takiego uboju zostaną określone w rozporządzeniu ministra rolnictwa.

Zgodnie z nowymi przepisami, ułatwiona zostanie rejestracja osób prowadzących bezpośrednią sprzedaż produktów pszczelich, które nie mają własnych gospodarstw rolnych i nie prowadzą działalności gospodarczej. Dotyczyć to będzie także rejestracji sprzedaży bezpośredniej tusz zwierząt łownych przez koła łowieckie będące dzierżawcami obwodów łowieckich, a także podmioty prowadzące ośrodki hodowli zwierzyny będące zarządcami obwodu łowieckiego na podstawie decyzji ministra środowiska.

Nowe regulacje mają obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej, przedłożone przez ministra gospodarki.

Do łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej włączone zostanie 20,6291 ha. Będą to podstrefy: Łódź, Kutno, Opoczno. Ze strefy wyłączone będzie 0,6923 ha. Po tych zmianach jej obszar wyniesie 1182,2413 ha.

Nowo powstała spółka Business Support Solutions SA, która ma świadczyć wyspecjalizowane usługi finansowo-księgowe, kadrowo-płacowe i controllingu, planuje utworzenie w Łodzi - Centrum Usług Wspólnych. W związku z tą inwestycją utworzonych zostanie co najmniej 220 nowych miejsc pracy, a inwestor poniesie nakłady w wysokości ok. 600 tys. zł. Projekt ma być zrealizowany do końca 2010 r. Z kolei Ceramika Paradyż sp. z o.o., która jest czołowym producentem płytek ceramicznych, dekoracji i klinkieru, zamierza rozbudować istniejący zakład w Opocznie. Umożliwi to produkcję nowych, dotąd nie wytwarzanych wyrobów. W efekcie powstanie co najmniej 30 nowych miejsc, a wydatki inwestycyjne poniesione przez spółkę wyniosą ok. 20 mln zł. Inwestycja ma powstać do końca 2012 r.

Należy podkreślić, że na uruchomieniu nowych inwestycji skorzystają przedsiębiorcy już działający w regionie. Poza tym, każda nowa inwestycja produkcyjna, poza miejscami pracy w uruchamianym zakładzie, generuje wzrost zatrudnienia w bezpośrednim jej otoczeniu, a także stymuluje rozwój wielu dziedzin gospodarki.


Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie starachowickiej specjalnej strefy ekonomicznej, przedłożone przez ministra gospodarki.

Do starachowickiej specjalnej strefy ekonomicznej włączone zostanie 0,4094 ha w Puławach i 15,6661 ha należących do Ostrowca Świętokrzyskiego. Wyłączenie obejmie 0,7145 ha terenu w Skarżysku-Kamiennej. Po tych zmianach strefa zwiększy się o 15,3610 ha i wyniesie 595,8087 ha.

Włączone tereny zostaną wykorzystane inwestycyjnie. Przede wszystkim zmiana granic podstrefy Ostrowic Świętokrzyski stworzy warunki do realizacji nowych inwestycji, przyczyni się do podniesienia konkurencyjności regionalnej gospodarki i rozwoju przedsiębiorczości. Ocenia się, że na terenie strefy w Ostrowcu Świętokrzyskim powstanie co najmniej 188 nowych miejsc pracy, a wokół niej ok. 50. Planowane nakłady inwestycyjne osiągną 73,30 mln zł.


Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie funduszu nagród za szczególne osiągnięcia w Służbie Celnej, przedłożone przez ministra finansów.

Wydanie tego rozporządzenia jest konieczne ze względu na uchwalenie nowej ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej. Jego przepisy zasadniczo nie odbiegają od rozwiązań już istniejących. Różnica dotyczy przyznania szefowi Służby Celnej prawa do nagradzania celników.

Rozporządzenie zacznie obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i zastąpi akt wykonawczy z 17 kwietnia 2000 r.


Rada Ministrów podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie utworzenia polskiego kontyngentu policyjnego wydzielonego do udziału w Misji Policyjnej Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie (EUPM), przedłożoną przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Potrzeba znowelizowania uchwały wynika z opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej decyzji Rady 2009/906/WPZiB z 8 grudnia 2009 r. w sprawie Misji Policyjnej Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie. W związku z tym zadania kontyngentu określa także ta decyzja.

Dotychczas obowiązująca uchwała oparta była na postanowieniach wspólnego działania Rady 2007/749/WPZiB z 19 listopada 2007 r. w sprawie Misji Policyjnej Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie.

Jednocześnie decyzja Rady przedłuża okres funkcjonowania misji do końca 2011 r. Uchwała wchodzi w życie z dniem powzięcia.


Rada Ministrów zajęła stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1678), przedłożone przez ministra pracy i polityki społecznej.

Rząd negatywnie ocenia propozycję poselską. Fragmentaryczna zmiana przepisów, z pominięciem regulacji, które zrównoważyłyby zniesienie ograniczeń w wypłacie rent, może spowodować, zdaniem rządu, wzrost obciążeń dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) i budżetu państwa. Projekt nie zawiera regulacji dotyczących korelacji zasad wymiaru rent z tytułu niezdolności do pracy osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. do nowych zasad obliczania emerytur. Wnioskodawcy nie dokonali ponadto oceny kosztów finansowych, jakie pociągnęłoby wejście w życie zaproponowanych rozwiązań.

Na uwagę natomiast zasługuje dążenie do zrównania praw osób niepełnosprawnych z osobami z orzeczoną niezdolnością do pracy. W tym celu konieczne będzie - w miejsce całkowitej zawieszalności wypłaty renty socjalnej za miesiąc, w którym rencista zarobił więcej niż 30 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wprowadzić co najmniej te same progi dochodowe oraz zasady zmniejszania i zawieszania wypłaty, jakie obowiązują przy wypłacie renty z powodu niezdolności do pracy z FUS.


Rada Ministrów przyjęła dokument implementacyjny do Programu "Solidarność pokoleń. Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+", przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.

Rada Ministrów 17 października 2008 r. przyjęła Program "Solidarność pokoleń. Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+". Jego głównym celem jest osiągnięcie do 2020 r. wskaźnika zatrudnienia osób w wieku 55-64 lat na poziomie 50 proc.

Program stał się podstawą do przygotowania dokumentu implementacyjnego, który ma służyć jego wdrożeniu. Dokument ten składa się z tzw. kart zadaniowych przygotowanych dla 7 celów cząstkowych programu. Każda karta opisuje jedno zadanie do zrealizowania, szczegółowe działania konieczne do jego wykonania, mierniki, instytucje odpowiedzialne za jego wykonanie, szacunkowy koszt i przewidywany okres realizacji. Te 7 celów to:

- poprawa warunków pracy, promocja zatrudnienia pracowników po 50. roku życia i zarządzanie wiekiem;

- poprawa kompetencji i kwalifikacji pracowników po 50. roku życia;

- zmniejszenie kosztów pracy związanych z zatrudnieniem pracowników po 50. roku życia;

- aktywizacja bezrobotnych lub zagrożonych utratą pracy po 50. roku życia;

- aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych;

- zwiększenie możliwości zatrudnienia kobiet przez rozwój usług pozwalających na godzenie pracy i życia rodzinnego;

- wydłużenie efektywnego wieku emerytalnego.

W dokumencie przedstawiono także zadania zrealizowane w 2009 r. przez regiony w ramach Programu Operacyjnego "Kapitał Ludzki" oraz innych programów.

Dokument implementacyjny zamieszczony jest na stronie BIP MPiPS.


Rada Ministrów zapoznała się z informacją na temat polityki rozwoju, przedłożoną przez ministra rozwoju regionalnego.

Rząd podjął w ostatnich latach wiele inicjatyw na rzecz poprawy programowania strategicznego w Polsce oraz stworzenia systemu zarządzania rozwojem kraju.

Do najważniejszych działań należy przyjęcie nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Określa ona podmioty prowadzące politykę rozwoju, tryb współpracy między nimi oraz podstawowe instrumenty za pomocą których polityka rozwoju jest realizowana.

Rząd przyjął także założenia systemu zarządzania rozwojem Polski. Planowane przepisy przedstawiają model zarządzania rozwojem zmierzający m.in. do podniesienia jakości funkcjonowania instytucji publicznych.

Ponadto, w czerwcu 2009 r., zaprezentowano "Raport Polska 2030. Wyzwania rozwojowe". Dokument prezentuje wyzwania i rekomendacje w najważniejszych dla rozwoju obszarach funkcjonowania państwa. Raport szczegółowo diagnozuje wyzwania stojące przed Polską do 2030 r.:

- Wzrost i konkurencyjność, - Sytuacja demograficzna, - Wysoka aktywność zawodowa oraz adaptacyjność zasobów pracy, - Odpowiedni potencjał infrastruktury, - Bezpieczeństwo energetyczno-klimatyczne, - Gospodarka oparta na wiedzy oraz rozwój kapitału intelektualnego, - Solidarność i spójność regionalna, - Poprawa spójność społecznej, - Sprawne państwo, - Wzrost kapitału społecznego.

Rząd przygotował także Plan uporządkowania strategii rozwoju. Dokument wprowadza działania porządkujące w obszarze obowiązujących dokumentów strategicznych, tj. strategii, programów rozwoju, w tym programów wieloletnich. Działania te mają doprowadzić do ograniczenia liczby dokumentów strategicznych, w tym strategii rozwoju. Ich mniejsza liczba zapewni większą przejrzystość procesu programowania strategicznego i umożliwi efektywniejsze wydatkowanie pieniędzy budżetowych, a w konsekwencji skuteczniejszy rozwój kraju.

W dokumencie zaproponowano ograniczenie liczby strategii rozwoju i polityk z obecnych 41 do 9 nowych, realizujących średnio- i długookresową strategię rozwoju kraju. Strategie te będą podlegać analizie pod kątem spełniania warunków dotyczących struktury i podstawowych elementów, zgodnie ze znowelizowaną ustawą o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Każda strategia będzie miała koordynatora.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d1kyq6r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kyq6r