Obrona istotnego wsparcia - analiza futures na WIG20

Od początku wczorajszych notowań podaż miała zauważalną przewagę. W miarę upływu czasu sentyment na bazowych rynkach Eurolandu wyraźnie pogarszał się, co w kontekście przebiegu handlu na FW20Z1420 miało oczywiście swoje określone implikacje.

Obrona istotnego wsparcia - analiza futures na WIG20
Źródło zdjęć: © Fotolia | Andrey Machikhin

W minionym tygodniu podaż ewidentnie dyktowała warunki gry. Kolejną, nieudaną próbę przełamania ważnego węzła podażowego: 2552 – 2556 pkt. (sesja poniedziałkowa) można była potraktować jako wstępny sygnał słabości rynku, choć wymagający oczywiście dodatkowego potwierdzenia.

[ Wykres FW20Z1420 - skala dzienna

]( http://finanse.wp.pl/isin,PL0GF0006239,notowania-podsumowanie.html )

Takie potwierdzenie uzyskaliśmy kolejnego dnia (sesja wtorkowa), a wiązało się z zanegowaniem strefy wsparcia: 2502 - 2505 pkt. Co prawda mieliśmy tutaj do czynienia jedynie z lokalną zaporą popytową Fibonacciego, ale ostatecznie rynek wszedł w jeszcze silniejszą fazę spadków i w rezultacie znalazło to swoje odzwierciedlenie w postaci testu dużo istotniejszego wsparcia technicznego: 2470 - 2474 pkt. (sesja czwartkowa).

Eksponuję ten fakt, gdyż w trakcie piątkowej batalii wymieniony obszar cenowy nadal spełniał na wykresie nieprzypadkową rolę. Co prawda w porannej odsłonie doszło do jego naruszenia, ale koniec końców popyt zaczął z analizowanego rejonu cenowego podejmować aktywne działania obronne. Warto podkreślić, że zbiegło się to w czasie z analogiczną obroną kluczowego wsparcia: 2455 - 2460 pkt. na indeksie href="http://finanse.wp.pl/isin,PL9999999987,notowania-podsumowanie.html">WIG20WIG20 (Zobacz notowania indeksu »).

Poranny atak podaży i dynamiczna próba przeciwstawienia się presji podażowej. Tak mniej więcej kształtował się przebieg handlu w przedpołudniowym fragmencie piątkowych notowań. Należy jednak podkreślić, że próba wykreowania ruchu odreagowującego dość szybko wytraciła swój impet. Na przeszkodzie stanęła bowiem bykom lokalna strefa oporu: 2485 - 2488 pkt., ze sforsowaniem której był wyraźny problem. W dalszej fazie handlu właśnie w tym rejonie zaczął rozwijać się ruch boczny, z niewielką amplitudą wahań cenowych.

Ostatnia godzina notowań upłynęła jednak pod znakiem kontynuacji ruchu odreagowującego. W efekcie intradayowy węzeł podażowy: 2485 - 2488 pkt. został zanegowany, co zgodnie z oczekiwaniami doprowadziło do konfrontacji w dużo istotniejszym przedziale oporu: 2499 - 2503 pkt. Właśnie we wskazanym rejonie cenowym uplasowało się ostatecznie piątkowe zamknięcie.

Warto podkreślić, że wymieniony przedział Fibonacciego: 2499 - 2503 pkt. został wytyczony na bazie zniesienia 38.2% całego impulsu korekcyjnego. Można zatem uznać, że pokonanie tutaj podaży byłoby już stosunkowo istotnym wydarzeniem technicznym, stanowiącym zapowiedź kontynuacji ruchu wzrostowego, z możliwością przetestowania bazowego oporu w ujęciu krótkoterminowym: 2526 - 2530 pkt. (strefa została zaznaczona na załączonym wykresie).

Tak jak sugerowałem przed momentem, w ujęciu krótkoterminowym jest to z pewnością kluczowa zapora podażowa. Nie można wykluczyć, że implikacje związane z jej ewentualnym zanegowaniem, to także pokonanie średnioterminowego oporu: 2552 - 2556 pkt., w którym jak wiadomo wypadł istotny punkt zwrotny. W moim odczuciu jednak w rejonie: 2526 - 2530 pkt. należy spodziewać się wzrostu presji podażowej.

Podobną opinię należałoby także sformułować w przypadku wybicia się kontraktów poniżej wybronionego w piątek wsparcia: 2470 - 2474 pkt. W tym miejscu warto jednak poczynić pewne zastrzeżenie. Widoczny na wykresie węzeł popytowy: 2446 - 2450 pkt. również cechuje się wysoką wiarygodnością. To właśnie tutaj wypadają projekcje symetrycznego, pro-wzrostowego układu XABCD. Pod względem poziomu wiarygodności jest to w zasadzie równorzędny węzeł w stosunku do 2470 - 2474 pkt. Wydaje się zatem, że dopiero w przypadku jego sforsowania można by mówić o relatywnie silnym sygnale technicznym, zapowiadającym kontynuację przeceny na FW20Z1420. Powrócę do tej kwestii w swoim pierwszym opracowaniu online, które ukaże się dzisiaj około godz. 10.00. Nieco wcześniej opublikuję natomiast dość szczegółową analizę pary EURUSD.

Paweł Danielewicz
Analityk techniczny, makler
DM BZ WBK

futureskontrakty terminowekomentarz giełdowy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)