Oceny koniunktury w handlu detalicznym w X na poziomie minus 2 wobec 0 we IX - GUS

21.10. Warszawa (PAP) - Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w październiku na poziomie minus 2, wobec 0 we wrześniu. Pogorszenie koniunktury sygnalizuje...

21.10.2011 | aktual.: 21.10.2011 14:53

21.10. Warszawa (PAP) - Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w październiku na poziomie minus 2, wobec 0 we wrześniu. Pogorszenie koniunktury sygnalizuje 19 proc. badanych przedsiębiorstw, a poprawę sygnalizuje 17 proc. - podał w komunikacie GUS. Prognozy sprzedaży są pozytywne, pogarszają się pesymistyczne oceny dotyczące sprzedaży bieżącej.

"Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w październiku na poziomie minus 2 (we wrześniu 0). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 19 proc. (we wrześniu odpowiednio po 18 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie"

"Oceny bieżącej sprzedaży są bardziej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu, przy utrzymujących się pozytywnych prognozach. Przedsiębiorcy sygnalizują, większe od zgłaszanych we wrześniu, trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Odpowiednie prognozy wskazują również na możliwość zwiększenia problemów w tym zakresie" - dodano.

Z badania wynika, że przedsiębiorstwa zapowiadają redukcje zatrudnienia.

"Pogarszają się pesymistyczne oceny dotyczące bieżącej sprzedaży. Prognozy w tym zakresie są pozytywne, zbliżone do przewidywań z ubiegłego miesiąca. Zwiększają się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są również bardziej pesymistyczne od prognoz formułowanych we wrześniu. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów. W konsekwencji przedsiębiorcy przewidują ograniczenie ilości zamawianych towarów u dostawców. Zapowiadane są dalsze redukcje zatrudnienia. Jednostki sygnalizują szybszy niż we wrześniu wzrost cen bieżących, natomiast przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące nie uległy zmianie" - napisano w raporcie. (PAP)

fdu/ dan/

Źródło artykułu:PAP
finanseusługihandel
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)