Trwa ładowanie...
d3ehqx7

Od 1 lipca kredyty hipoteczne tylko w walucie, w której się zarabia

Kredyty hipoteczne tylko w walucie, w której się zarabia. Przepisy, które od dziś obowiązują, utrudnią życie przede wszystkim emigrantom. W Polsce bowiem zadłużamy się już od kilku lat przede wszystkim w złotym. Kredyty w innych walutach stanowią obecnie około pół procenta zaciąganych zobowiązań.
Share
Od 1 lipca kredyty hipoteczne tylko w walucie, w której się zarabia
Źródło: © Minerva Studio - Fotolia.com
d3ehqx7

Jacek Furga ze Związku Banków Polskich tłumaczy, że nowe rozwiązania dotyczą kilku kwestii. Polak zarabiający w kraju nie będzie mógł już ubiegać się o kredyt na przykład w euro. Z drugiej strony, emigranci często zaciągali zobowiązania na cele mieszkaniowe w Polsce w złotym, teraz już nie będą mogli tego robić.

"Jeżeli zarabiają w euro, to pół biedy, ponieważ kredyty w tej walucie dostępne są na polskim rynku" - wyjaśnia ekspert. Natomiast - jak dodaje - jeśli dostają wypłatę na przykład w funtach brytyjskich lub koronach norweskich, nie będą mieli już takiej możliwości, ponieważ polskie banki nie mają takiej oferty.

To nie jest korzystne rozwiązanie dla kredytobiorców - tak komentuje nowe przepisy dotyczące kredytów hipotecznych ekonomista Dariusz Woźniak z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu.

d3ehqx7

To ogranicza możliwość wyboru - podkreśla ekspert. Jak dodaje Polacy sami powinni decydować o kredycie w danej walucie bo uczy ich to samodzielności w podejmowaniu ryzyka. To strata dla starających się o kredyt hipoteczny w obcej walucie, szczególnie dla pracujących za granicą dodaje ekonomista. Jak zaznacza kredytobiorcy decydowali się na takie zobowiązanie, między innymi ze względu na niższe koszty obsługi.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że najwięcej Polaków za granicą pracuje w Wielkiej Brytanii, Niemczech, a także Irlandii.

W Polsce zadłużamy się już od kilku lat przede wszystkim w złotym. Kredyty w innych walutach stanowią obecnie około pół procenta zaciąganych zobowiązań.

(AS)

Sprawdź, ile dostaniesz kredytu hipotecznego!

d3ehqx7

Podziel się opinią

Share
d3ehqx7
d3ehqx7