Trwa ładowanie...
oecd
08-01-2014 13:35

OECD alarmuje: bezrobocie w Polsce wzrośnie

Według prognoz OECD bezrobocie w Polsce na koniec 2014 roku wyniesie 11 proc

OECD alarmuje: bezrobocie w Polsce wzrośnieŹródło: ˆ Rido - Fotolia.com
de5zi2r
de5zi2r

*Według prognoz OECD bezrobocie w Polsce na koniec 2014 roku wyniesie 11 proc. Nasz kraj znalazł się w gronie tych członków UE, gdzie bieżący rok przyniesie wzrost liczby osób bez pracy. *

Ogólne perspektywy dla całej OECD nie są korzystne. Bezrobocie w najbardziej rozwiniętych krajach należących do organizacji będzie nadal utrzymywać się na wysokim poziomie.

Z Perspektyw Zatrudnienia wynika, że na koniec 2014 roku stopa bezrobocia wśród 34 członków OECD wyniesie 7,8 proc. Oznaczać to będzie minimalny spadek w stosunku do maja 2013 roku (czyli przez 18 miesięcy), kiedy to kształtowała się na poziomie 8 proc. Bez stałego zatrudnienia będzie ok. 48 mln osób, o kilkanaście milionów więcej niż w 2008 roku, gdy nadchodził kryzys.

W 2014 roku bezrobocie uda się zmniejszyć dziewięciu krajom członkowskim. Największy spadek prognozowany jest dla Słowenii, gdzie zmniejszy się ono z 11,2 do 10,2 proc., oraz Stanów Zjednoczonych (z 7,6 do 6,7 proc.) i Islandii (z 5,5 do 4,6 proc.). Poprawa na rynku pracy ma nastąpić także m.in. w Niemczech, Norwegii czy Finlandii.

de5zi2r

W pozostałych krajach europejskich pozostanie ono na dotychczasowym poziomie lub nawet się zwiększy. Wzrost przewidziany jest w przypadku niektórych krajów unijnych, w tym Polski. W naszym kraju stopa bezrobocia ma wynieść 11,4 proc., o 0,7 pkt procentowego więcej niż w maju 2013 roku.

Prócz naszego kraju z większym bezrobociem będą się borykać także m.in. Francja i Włochy, gdzie wyniesie ono, kolejno, ok. 11,6 oraz 12,6 proc. W Hiszpanii i Grecji sięgnie ono natomiast niemal 28 proc. Na Starym Kontynencie rosnąć więc będą dysproporcje pomiędzy poszczególnymi krajami. Różnica w poziomie bezrobocia między Norwegią, legitymującą się najniższym bezrobociem spośród europejskich członków OECD, a Grecją wyniesie 24,5 proc.

Z problemem braku pracy borykają się najczęściej najgorzej wykwalifikowani i najsłabiej opłacani robotnicy. Bezrobocie często dotyka także osoby, które pracowały na podstawie umów na czas określony. Są one pierwsze w kolejce do zwolnienia, a po wygaśnięciu umów mają duże trudności ze znalezieniem kolejnego miejsca zatrudnienia.

de5zi2r

Co ciekawe, ze skutkami kryzysu lepiej radzili sobie doświadczenia pracownicy, których zarobki z reguły rosły. Jeśli zaś uległy zmniejszeniu, to były to w większości przypadków nieznaczne obniżki wynagrodzeń.

Pracownicy coraz później odchodzą też na emeryturę. Dzieje się tak z wielu powodów. Z jednej strony dłużej cieszą się dobrym zdrowiem, które pozwala im dłużej pracować, a z drugiej wiele państw podnosi w ostatnim czasie granice wieku emerytalnego. OECD podkreśla jednak, że dłuższe życie zawodowe starszych nie odbywa się kosztem młodszych pracowników, a ewentualny powrót do wcześniejszych rozwiązań emerytalnych czy rent byłby błędem.

– Społeczne skutki kryzysu są w dalszym ciągu bardzo odczuwalne – powiedział sekretarz generalny OCED Angel Gurria. – Wiele krajów boryka się wciąż z wysokim i długotrwałym bezrobociem, szczególnie wśród młodych. To właśnie im OECD stara się najbardziej pomóc.

de5zi2r

Słowa przewodniczącego organizacji znajdują odbicie w statystykach. To właśnie młodzi ludzie najbardziej cierpią z powodu braku pracy. Bezrobocie wśród młodych osiągnęło w ostatnim czasie rekordowy poziom w wielu krajach. W krajach strefy euro w październiku 2013 roku stopa bezrobocia wyniosła 24,4 proc., a w całej UE niewiele mniej, bo 23,7 proc. Niemal tragiczna jest sytuacja młodych ludzi w Grecji, Hiszpanii i RPA, gdzie pracy nie ma ponad 50 proc. młodych ludzi.

OECD zwraca uwagę także na dodatkowe problemy osób zwolnionych z pracy. Coraz więcej z nich nie ma prawa do zasiłków czy innych świadczeń socjalnych i traci środki do życia. Pojawia się więc postulat podniesienia świadczeń, w szczególności dla rodzin dotkniętych długotrwałym bezrobociem. Raport OECD zwraca uwagę na konieczność przeprowadzenia szeroko zakrojonych reform strukturalnych, które umożliwią skuteczną walkę z bezrobociem. Jako pozytywny przykład działań wskazano choćby zmiany, jakie przeprowadzone we Włoszech czy Portugalii. Zalecane są wzmocnienie działań aktywizacji bezrobotnych oraz większa pomoc w poszukiwaniu pracy i szkoleniach.

Z bezrobociem walczy także sama Unia Europejska. W latach 2014–2020 na pomoc osobom w wieku poniżej 25 lat pozostającym bez pracy zostanie przeznaczonych przynajmniej 8 mln euro. Rada ds. Zatrudnienia uchwaliła także specjalne gwarancje dla młodzieży dotyczące oferty pracy, staży czy dalszego dokształcania się.

KK,MA,WP.PL

de5zi2r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de5zi2r