OECD podnosi prognozę wzrostu PKB w Polsce
Dynamika polskiego PKB przyspieszy z 1,4 proc. w 2013 r. do 2,7 proc. w 2014 r. i 3,3 proc. w 2015 r. - przewiduje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w listopadowej prognozie.
W maju OECD prognozowała, że polski PKB wzrośnie o 0,8 proc. w tym roku i 2,2 proc. w przyszłym.
OECD zaleca rozpoczęcie podwyżek stóp procentowych około połowy 2014 r.
"W ciągu najbliższych dwóch lat wzrost PKB będzie nabierał tempa, przy poprawie eksportu i popytu krajowego w horyzoncie prognozy. Jednak spowolnienie utrzyma presje inflacyjne na niskim poziomie przez pewien czas, po czym dynamika cen wzrośnie powyżej 2 proc. w 2015 r." - napisano w opublikowanym we wtorek raporcie.
"Początkowo słaby rynek pracy będzie osłabiał spożycie prywatne, a inflacja będzie niska, po czym zacznie łagodnie rosnąć wraz z domykaniem się luki popytowej. Stopa bezrobocia może zacząć powoli spadać pod koniec 2014 r. Ponieważ presje inflacyjne zaczęłyby rosnąć w 2015 r., bank centralny powinien rozpocząć podnoszenie stóp procentowych od okolic połowy 2014 r." - dodano.
OECD prognozuje, że w 2015 r. deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 3,1 proc. PKB. Organizacja zwraca uwagę, że w 2015 r. będzie przestrzeń do szybszej konsolidacji finansów publicznych.
"Przy spodziewanym przyspieszeniu wzrostu i dość akomodacyjnej polityce pieniężnej, dalsza konsolidacja fiskalna na ok. 0,5 proc. PKB w 2015 r. byłaby właściwa, by Polska szybciej osiągnęła średnioterminowy cel deficytu 1 proc. PKB. W razie odchyleń wzrostu od oficjalnych projekcji, powinno się w pełni pozwolić na działanie automatycznych stabilizatorów" - napisano w raporcie.
"Reforma drugiego filara systemu emerytalnego obniży poziom długu publicznego i poprawi stan finansów publicznych, ale wzrosną ukryte zobowiązania publicznego systemu" - dodano.
W ocenie autorów prognozy, ryzyka dla niej są zrównoważone.
OECD prognozuje, że wzrost polskiego PKB w IV kw. 2013 r. wyniesie 2,1 proc., 3,0 proc. w IV kw. 2014 r. i 3,5 proc. w IV kw. 2015 r.