OFE po zmianach nie będą musiały osiągać minimalnej gwarantowanej stopy zwrotu - MPiPS
10.10. Warszawa (PAP) - Po zmianach w OFE rząd planuje uwolnienie funduszy z "gorsetu" inwestycyjnego. OFE nie będą musiały osiągać minimalnej gwarantowanej stopy zwrotu -...
10.10.2013 | aktual.: 10.10.2013 15:53
10.10. Warszawa (PAP) - Po zmianach w OFE rząd planuje uwolnienie funduszy z "gorsetu" inwestycyjnego. OFE nie będą musiały osiągać minimalnej gwarantowanej stopy zwrotu - poinformował w czwartek minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.
"Będzie uwolnienie +gorsetu+ inwestycyjnego, nie będzie tej minimalnej gwarantowanej stopy zwrotu. Nie będzie benchmarku, który powodował stadne zachowanie, będzie większa konkurencja między funduszami emerytalnymi" - powiedział Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej.
"Utrzymujemy dziedziczenie zarówno dla członków OFE, jak i dla tych, którzy wybiorą ZUS, czyli środków na subkoncie, nie tylko do wieku emerytalnego, ale też 3 lata po przejściu na emeryturę. To jest rzecz, o której do tej pory nie mówiliśmy" - dodał.
Minister poinformował również, że główne założenia zmian w funkcjonowaniu funduszy emerytalnych są zgodne z tym co zaprezentowano na początku września.
"Główne założenia zmian w OFE w projekcie ustawy nie uległy zmianie, tj. przekazanie części nieakcyjnej do ZUS, zmniejszenie pobieranych opłat i prowizji, dobrowolność do przodu na nowej składce i dla nowo wchodzących i zmiany w IKZE" - powiedział.
"IKZE powstały w 2011 roku i nie zachęciły Polaków do oszczędzania, zbyt niezrozumiałe były zasady. Proponujemy prostą kwotową wartość jaką będzie można przekazać i odpisać od podatku, zapłacić zryczałtowany podatek na poziomie 10 proc., do tej pory to było 18 lub 32 proc., obniżamy podatek, to jest szansa na pobudzenie oszczędności w III filarze" - dodał.
Na początku września premier Donald Tusk zapowiedział, że w ramach reformy systemu emerytalnego część obligacyjna OFE będzie przekazana do ZUS i umorzona, a fundusze emerytalne nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa bądź obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa. Rząd proponuje dobrowolność między częścią akcyjną OFE a ZUS, ze składką 2,92 proc. i domyślnością po stronie ZUS.
Publikacja projektu zmian w OFE zaplanowana jest na czwartek, w godzinach 18-19. (PAP)
bg/ jtt/