Trwa ładowanie...
d45nulr

OFE to pośrednik, a źródłem kapitału dla giełdy są kupcy SPW - Bratkowski (opinia)

30.07. Warszawa (PAP) - OFE pełnią rolę pośrednika, a faktycznym źródłem kapitału dla giełdy są inwestorzy kupujący skarbowe papiery wartościowe - uważa członek Rady Polityki...

Share
d45nulr

30.07. Warszawa (PAP) - OFE pełnią rolę pośrednika, a faktycznym źródłem kapitału dla giełdy są inwestorzy kupujący skarbowe papiery wartościowe - uważa członek Rady Polityki Pieniężnej Andrzej Bratkowski.

"Śmiem twierdzić, że ta cześć składki emerytalnej, która trafia na giełdę papierów wartościowych nie zwiększa wzrostu gospodarczego. To nie OFE finansują inwestycje na giełdzie. Po to, żeby OFE mogły wydać pieniądze na giełdzie to najpierw rząd musi te pieniądze pożyczyć na rynku. Faktycznym źródłem kapitału nie są wiec OFE tylko inwestorzy kupujący skarbowe papiery wartościowe" - powiedział Bratkowski podczas wtorkowej debaty.

"Rola OFE sprowadza się jedynie do bycia pośrednikiem i to ze wszystkimi konsekwencjami - biorą dużo za pośrednictwo, a ryzyko przeniesione jest na emeryta" - dodał.

Pod koniec czerwca ministrowie pracy i finansów zarekomendowali przekazanie do konsultacji społecznych trzech propozycji zmian w systemie emerytalnym: likwidację obligacyjnej części OFE, dobrowolność udziału w OFE i dobrowolność udziału w OFE z dodatkową składką (tzw. "dobrowolność plus"). Debata nad ostatecznym wariantem zmian ma trwać dwa miesiące i rząd oczekuje jednej rekomendacji w sprawie OFE na koniec sierpnia.(PAP)

nik/ fdu/ jtt/

d45nulr

Podziel się opinią

Share
d45nulr
d45nulr