Opóźnione i wstrzymane budowy centrów handlowych

Z raportu Cushman & Wakefield wynika, że budowa niektórych nowych centrów handlowo-rozrywkowych zostanie przesunięta na następne lata lub zupełnie wstrzymana.

20.04.2009 | aktual.: 24.04.2009 10:53

Powodem wstrzymania niektórych inwestycji w centra handlowe są trudności w uzyskaniu kredytu przez firmy deweloperskie. Jak podaje Cushman & Wakefield, plany deweloperów do 2011 r. obejmują oddanie do użytku 1,5 mln m kw. powierzchni centrów handlowych.

"Jednak ze względu na trudności z pozyskaniem finansowania dla obiektów znajdujących się na wczesnym etapie rozwoju, część projektów przesunie się na lata następne lub zostanie wstrzymana" - prognozują eksperci.

W 2008 r. popyt na nowoczesne powierzchnie handlowe pozostawał stabilny, jednak w czwartym kwartale decyzje o otwieraniu sklepów podejmowane były z dużą ostrożnością i uzależniane były od przewidywanego poziomu obrotów. Nie każde centrum handlowe gwarantuje sukces najemcom, zwłaszcza w czasie spowolnienia gospodarczego.

"W związku z zaostrzającą się polityką kredytową banków z rynku zaczynają docierać informacje o pewnych ograniczeniach planów ekspansji niektórych krajowych i międzynarodowych firm handlowych, w tym firm notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie" – podano w raporcie Cushman & Wakefield.

W grudniu 2008 r. w budowie było ponad 1,3 mln m kw. powierzchni centrów handlowych. Liczba ta obejmuje 38 nowych obiektów oraz rozbudowę już istniejących. Większość z nich powstaje w miastach średniej wielkości, np: Galeria Jurajska w Częstochowie, Nova Park w Gorzowie Wielkopolskim oraz Galeria Mazovia w Płocku. W raporcie podano, że ok. 50 proc. obiektów znajdujących się w budowie zostanie otwarte do końca tego roku.

Na koniec 2008 r. na rynku polskim działało 325 centrów handlowych o łącznej powierzchni blisko 6,1 mln m kw. Około 62 proc. powierzchni przypadało na osiem największych aglomeracji miejskich, a 38 proc. na miasta małe i średniej wielkości.

Największymi centrami handlowo-rozrywkowymi na rynku pozostają Arkadia w Warszawie i Manufaktura w Łodzi. Natomiast największym obiektem ukończonym w 2008 r. było Forum Koszalin (55 tys. m kw.).

JS

budowanieruchomościhandel
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)